Édesköményteával csillapíthatjuk a puffadást és oldhatjuk a görcsöket. A tea étvágygerjesztő, segíti az emésztést, a felső légúti megbetegedéseket is gyógyítja. Mivel káros mellékhatásai nincsenek és ynugtatja az emésztőrendszert, gyakran adják csecsemők ételeihez.
A tea elkészítése - Szórjunk a csészébe 1-2 kávéskanál frissen őrölt vagy zúzott édesköménymagot, és forrázzuk le. Fedő alatt 5-10 percig áztassuk, majd szűrjük le. Amennyiben az orvos másképp nem rendeli, felnőtteknek emésztési zavarok esetén a frissen készített forrázatból napi 3 csészével (kb. 8 dl) kell fogyasztaniuk az étkezések között. Gyerekek és fiatalok a felét (4 dl) fogyaszthatják, csecsemők napi 1 dl-t. A panaszoktól függően a kezelés 3-6 hétig tarthat.
GYÓGYÍTÓ HATÁS: Az édeskömény magjában található illóolaj elsősorban anetolt, fenchont és esztragolt tartalmaz. Található még benne zsír, fehérje, cukor, ásványi sók és csersav. Köhögés közben elősegíti a váladék felszakadását. Az emésztőcsatornában méregtelenítő hatású, és gátolja a gázok képződését - megelőzi tehát a belekben végbemenő túlzott fermentációt. borogatás formájában segít szemfájdalom esetén, és csillapítja a szemgyulladást.
FELNŐTTEK EMÉSZTÉSI PANASZAIRA - Az édesköménytea segítséget nyújt teltségérzés és puffadás esetén. Különösen hatékony a "négy szél teája", amely édeskömény, ánizs, kömény és koriander magjaiból készül. Mindegyik növény hasonló hatású.
HURUTUS FELŐS LÉGUTAK KEZELÉSÉRE - Köptető hatásának köszönhetően az édesköménytea fogyasztása szamárköhögés, asztma, hörghurut és más légúti megbetegedések esetén is ajánlott.
FELHASZNÁLÁSA
GYERMEKEK GYÓGYÍTÁSA - Édes íze és görcsoldó hatása miatt az édesköménytea elősorban a gyermekgyógyászatban használatos. A csecsemők és a kisgyermekek gyakran szenvednek emésztőrendszeri megbetegedésekben, amely görcsös hasdájásban és puffadásban nyilvánul meg.
Az édeskömény ezekben az esetekben gyors megnyugvást hoz:
1 csapott kávéskanál édesköménymagot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. A teát tejjel is készíthetjük, hígíthatjuk vele a tejet, a folyékony tápszereket és pépeket.
TEJFAKASZTÁSRA - Az édesköménytea serkenti a szoptató anyák tejelválasztását, de enyhén vizelethejtó hatású is. Igyunk naponta legalább 3 csészével. Mellgyulladás esetén segíthet a borogatás a forrázattal átitatott kendővel.
KÖTŐHÁRTYA-GYULLADÁSRA - 2 kávéskanál szétzúzott vagy megőrölt magra töltsünk 1 dl hideg vizet, és forraljuk fel. A főzetet néhány percig hagyjuk állni. A langyos főzetbe áztassunk vászonkendőt vagy vattát, és tegyük a beteg szemre. Hagyjuk rajta kb. 15 percig.
GYÓGYÍTÓ TEAKEVERÉKEK
Hörghurut és köhögés esetén
- 40 g édesköménymag
- 30 g martilapu
- 30 g gyermekláncfű
Ha a teába 1 kávéskanál mézet teszünk, csillapítja a köhögési ingert. Köptető hatását növeli, ha az édeköményteát mézzel édesítjük.
Asztmára és szamárköhögésre
- 30 g édesköménymag
- 30 g ánizsmag
- 20 g hibiszkuszgyökér
- 20 g kakukkfűlevél
Ez a gyógyfűkeverék csillapítja a köhögőrohamokat, és csökkenti a tüdő feszítő érzését. Igyunk belőle naponta legalbáb 3 csészésvel.
Hasi görcsök és puffadás esetén (felnőtteknek)
- 40 g édesköménymag
- 30 g köménymag
- 30 g ánizsmag
A kömény és az ánizs erősíti az édekömény puffadást enyhítő hatását. A teát ne édesítsük.
ÉRDEMES TUDNI
Görcsoldó és a reumás fájdalmakat csökkentő hatása miatt az édeskömény az izom- és ízületi fájdalmak esetén használatos kenőcsök egyik összetevője.