Meghűlésre és lázra
A mondavilágban gyakran találkozunk a hársfákkal. Mátyás király nyaranta szívesen pihent a visegrádi hársak alatt, és a követeket is ott fogadta. A hárs virágzata a legértékesebb gyógyhatású szerek közé tartozik. A belőle készült forrázat, amelyet lázzal járó megbetegedések esetén alkalmaznak, izzasztó és lázcsillapító hatású.
Jellemzők: A hárs a mályvafélék távoli rokona. A növény akár 30 m magasra nőhet. Virága édeskés, jellegzetes illatú. Íze enyhén fűszeres. Értékes mézelő növény, a hársméz gyógyhatása hasonló a növényéhez.
Előfordulás - A kislevelű hárs (Tilia cordata) rokonához, a nagylevelű hárshoz (Tilia platyphyllos) hasonlóan Európa és Ázsia mérsékelt és meleg éghajlatú területin nő. Általában vegyes lombhullató erdőkben található meg. A hársfát gyakran ültetik fasorba és parkokba. A környezetszennyezést kevéssé tűri.
Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati célokra manapság csupán a hársfavirágzatot használják fel. Teljes virágzásban lévő, fejlett virágait olyan fákról kell gyűjteni, amelyek távol esnek az autóutaktól és forgalmas utcáktól. A népi gyógyászatban korábban felhasználták levelét, kérgét, valamint a hársfa szenét is.
HATÓANYAGOK
A hársfa gyógyhatását a virágzatában található flavonoidok, fitoszterolok, terpének, csersavak, pektinek, illóolaj, szerves savak, ásványi sók (pl. mangán) adják. Nyálkaanyagot is tartalmaz. A hársban ezenkívül előfordul még egy kevés C- és PP-vitamin is.
Felhasználási javaslatok - Izzasztó hatása révén a virágából készült forrázat gyógyszerként alkalmazható a lázas megfázás megelőzésében és gyógyításában. Csillapítja a makacs köhögést, erősíti a szervezet ellenálló képességét, és enyhén nyugtató hatású. A forrázatot gyermekeknek is adhatjuk.
FELHASZNÁLÁS
Forrázat - 2 kávéskanál hársfavirágot forrázzunk le 2,5 dl vízzel, és hagyjuk állni 10-15 percig. Izzasztókúra esetén igyunk naponta többször egy csészével, szükség esetén édesítsük a forrázatot mézzel vagy málnaszörppel. A teát fogyasszuk forrón, kis kortyokban.
Fürdő - 100 g szárított hrásfavirágot forraljunk fel kb. 2 liter vízben. Hagyjuk állni 10 percig, szárjük le, és öntsük a fürdővízbe. A fürdő lazító hatású, megkönnyíti az elalvást, a bőrt simábbá és világosabbá teszi.
Főzet - 2 evőkanál hársfavirágot szórjunk 2,5 dl vízbe, és főzzük pár percig. Lehűlés után szájöblögetésre használjuk gyulladás esetén.
Faszén - A porított hársfaszenet késztermékként vásárolhatjuk meg, leggyakrabban tabletta formában. A szén segít mérgezés és hasmenés esetén.
Borogatás - A hárs forrázata kiválóan felhasználható kötőhártya-gyulladás, táskás szem, valamint ekcémás bőr esetén. Enyhíti az iritációt, fertőtleníti és világosabbá teszi a bőrt.
ÉRDEMES TUDNI
A nagylevelű hárs gyógyhatása ugyanolyan, mint a kislevelű hársé. Később virágzó rokonától megkülönböztetik nagyobb méretű levelei, amelyek fonákját pihe borítja, fás héjú, ötszögletű termése és simább törzse.
A bejegyzés trackback címe:
https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr113767960
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.