A fokhagyma az egyik legősibb gyógynövény. Már a sumérok, a babilóniaiak, a hinduk, az ókori görögök és rómaiak is ismerték, kulináris és gyógyászati célokra egyaránt használták. Az ókori Egyiptomban a piramisépítéseken dolgozó munkások és rabszolgák alapvető tápláléka volt - értékes összetevőinek köszönhetően megvédte őket a betegségekkel és a fertőzésekkel szemben. A fokhagyma minden valószínűség szerint Közép-Ázsiából származik, de napjainkban szinte az egész világon termesztik. A növény hagymáját, vagyis a gerezdekből álló fokhagymafejet használják fel. Zöldség és fűszer gyanánt, valamint gyógyszerként is alkalmazható. A fokhagymának csodás gyógyító ereje van: alkalmas szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, ezenkívül ismert baktérium- és gombaölő hatása. A természetgyógyászatban természetes antibiotikumként tartják számon.
FOKHAGYMA-KÉSZÍTMÉNYEK
számos fokhagymát tartalmazó gyógyhatású szer közül válogathatunk a gyógyszertárakban, gyógynövény-szaküzletekben vagy egészségboltokban. Frissen préselt fokhagymalevet ugyancsak beszerezhetünk. A fokhagymakészítmények leggyakrabban drazsé, csepp és tabletta formájában kaphatók.
Gyógyító hatás: A fokhagyma legalapvetőbb tulajdonsága, hogy véralvadásgátló, fertőtlenítő és gyulladásgátló hatású. Emellett csökkenti a vér lipidszintjét is. Erősíti a véráramlást, ezzel párhuzamosan védelmet nyújt az ereket elzáró vérrögök kialakulása ellen, továbbá szabályozza a vérnyomást. Mindezeken felül meghosszabbítja a véralvadás idejét. Gátolja a baktériumok és a gombák szaporodását (belsőleg és külsőleg is), a szervezetből kiűzi az élősködőket.
HATÓANYGOK
100 g friss fokhagyma 6,1 g fehérjét, 0,1 g zsírt (többszörösen telítetlen zsírsavat) és 28,4 g szénhidrátot tartalmaz, ami összesen 140 kcal energiának felel meg. Összetevői között található 90 mg kalcium, 134 mg foszfor, 400 mg kálium és 6,2 mg vas, továbbá magnézium és különböző nyomelemek: szelén, réz, molibdén, cink, lítium, B1- és B2-vitamin, niacin, valamint 20 mg C-vitamin. Gyógyító hatása elsősorban egy kéntartalmú vegyületnek, az úgynevezett alliinnak köszönhető, mely enzimatikus bomlás hatására allicinná alakul. A fokhagyma jellegzetes illatáért éppen ez a vegyület felel.
FELHASZNÁLÁS
Megelőzi az érelmeszesedést
A fokhagyma mérsékli a vér egészségtelenül magas lipidszintjét - hatóanyagai csökkentik az LDL-kolezsterin és a trigliceridek mennyiségét, de az egészséges HDL-koleszterin mennyiségét növelik.
Meggátolja a baktériumok és gombák szaporodását
A fokhagymát fertőtlenítő tulajdonsága folytán bélrendszeri bántalmak, például baktérium okozta hasmenés megszüntetésére ugyanúgy alkalmazzák, mint a bőr és a nyálkahártya baktériumos és gombás fertőzéseinek kezelésére. A fokhagymaszirup rendkívül hatásos gyógyír megfázás ellen.
Érszűkület megelőző kezelése
- 1-2 gerezd felaprított friss fokhagyma vagy
- 1 kávéskanál frissen préselt fokhagymalé langyos vízben hígítva.
- 1 fej fokhagyma
- citrom
- 1 dl víz
- 3 evőkanál méz
Rovarcsípés
Előbb eltávolítjuk a fullánkot. Egy darabka vattát fokhagymalébe mártunk, majd a csípésre tesszük. Többször megismételjük.
ÉRDEMES TUDNI
A fokhagyma frissen préselt leve fertőtlenítő hatásának köszönhetően eredményesen alkalmazható fogínygyulladás ellen. Négy héten keresztül naponta többször dörzsöljük be az ínyünket fokhagymalével. A kellemetlen szagot petrezselyemlevél vagy kávébab rágásával semlegesíthetjük.
Fekete-fokhagyma |