A keserű pacsirtafű a középkor óta ismert gyógynövény. Manapság ritkán alkalmazzák, de akkor főleg hörgőpanaszok esetén. A görög polygala elnevezés jelentése "sok tej". A pacsirtafűből régen tejelválasztást serkentő teát készítettek.
Légúti megbetegedés és hurutos köhögés ellen hatásos.
Jellemzők: A pacsirtafűfélék családjának egyik képviselője. Felálló, általában egyenes szárának végén kicsiny, kék virágfüzér található. A gyógynövény íze keserű.
Előfordulás
A keserű pacsirtafű Közép- és Dél-Európa hegyvidékein sokfelé megtalálható. Főleg réteken, mészkő- és dolomit-szikla-gyepeken, meredélyeken és útszéleken, valamint ritkás erdőkben találkozhatunk vele - általában a meszes talajt kedveli.
Gyógyászati alapanyag
A gyógyászatban a május-júniusban virágzó növény föld feletti részét, valamint gyökerét használják fel.
HATÓANYAGOK
Hatóanyagai közé esősorban a hörgőkre ható szaponinok - a közeli rokonban, a szenegafűben is megtalálható szenegin, valamint a poligalsav - tartoznak; a növény tartalmaz egy kevés illóolajat is.
FELHASZNÁLÁS
A népi gyógyászatban a pacsirtafüvet tüdő- és hörgőbetegség esetén alkalmazzák. A növényben található szaponin segít felszaggatni a sűrű váladékot. Köptető és a váladék felköhögését megkönnyítő hatása révén különösen száraz, hurutos köhögés esetén hatásos. Teáját asztmára és a tüdőben felgyülemlő levegő (tüdőtágulás) esetén alkalmazzák. A növény jótékonyan hat a májra, az epehólyagra és a hasnyálmirigyre is. Mivel elősegíti a gyomornedvtermelést, időnként használják gyomorerősítő szerként is. Vizelethajtó tulajdonságának köszönhetően gyakori összetevője a vértisztító hatású gyógynövénykeverékeknek. A pacsirtafű mostanra sokat veszített népszerűségéből, egyre ritkábban használják.
Főzet - 20 - 25 g feldarabolt gyökeret, levelet és szárat öntsünk le 2,5 dl hideg vízzel, forraljuk fel, és kb. 10 perc múlva szűrjük le. A hörgőkben letapadó váladék és hurutos köhögés esetén fogyasszunk belőle naponta 3x1 evőkanállal, lehetőleg evés előtt. Figyelem: Az ajánlott adagolást tartsuk be, a túladagolás gyomor-, bél- és veseirritációhoz vezethet.
Tinktúra - 20 g feldarabolt növényre öntsünk 1 dl langyos 50-60%-os alkoholt. Egy hétig lezárva pihentessük. Hörghurut esetén vegyünk be naponta 10-30 cseppet.
Készítmények - A boltokban kapható, a keserű pacsirtafű kivonatát tartalmazó gyógynövénykeverékeket és köptetőket köhögésre, asztmára és vértisztításra ajánlják.
ÉRDEMES TUDNI
A keserű pacsirtafűvel rokon, Észak-Amerikában honos szenegafűnek hasonló a hatása, de több hatóanyagot tartalmaz.
A bejegyzés trackback címe:
https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr5813767988
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.