FORRÁZAT
Két kávéskanál szárított pásztortáskát egy bögrében öntsünk fel forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 10 percig, majd Szűrjük le. Ha az orvos másképp nem rendeli, naponta háromszor igyunk meg lassan kortyolva egy csésze frissen elkészített, meleg teát. A legjobb, ha étkezések között fogyasztjuk.
Gyógyító hatás: A pásztortáska vérzéscsillapító vegyületeket tartalmaz, valamint olyan flavonoidokat, amelyek jótékony hatást fejtenek ki orrvérzés, belső vérzések, illetve erős menstruációs vérzés esetén. A növényben lévő csersavak és szaponinok emellett gyulladáscsökkentő és összehúzó hatásúak. Biogén (vagyis szervezetépítő) hatóanyagai, a tiramin és a kolin szabályozzák a szívműködést, a vérkeringést, valamint az idegrendszer munkáját.
A szíverősítő pásztortáska - A pásztortáska szabályozza és egyenletessé teszi a szívműködést, különösen idős emberek esetében alkalmazható hatásosan. Biogén hatóanyagai helyreállítják a túl magas vagy túl alacsony vérnyomást. A növényben található kálium a szívizomsejtek számára létfontosságú, a rutin pedig összehúzó hatást gyakorol a vérerekre.
Gyógyír a vesék és az alhas számára - A népi gyógyászat szerint a pásztortáskatea szülés után összehúzza a méhizomzatot, és mérsékli a vérzést. A növényből készített forrázat húgyúti szervek vérzései esetén ugyancsak enyhülést nyújt.
FELHASZNÁLÁS
Túl erős menstruációs vérzés ellen - Bő vérzéssel járó menstruáció esetén kezdjünk pásztortáskatea-kúrába nagyjából 10 nappal a havi vérzés kezdete előtt (fogyasszunk naponta legfeljebb 3 csészével). A menstruáció kezdetekor emeljük az adagot napi 5 csészére.
A szájüreg és a torok fertőzései esetén - Összehúzó, gyulladásgátló, valamint baktériumölő tulajdonságainak köszönhetően a pásztortáska csillapítja a torokfájást, a fogínyvérzést és a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásait. A szájüreg- és toroköblögetéshez erősre főzött, édesítetlen forrázatot használjunk.
Köhögésre és hörghurutra - A pásztortáska kedvező hatást gyakorol a tüdőre és a hörgőkre. A pásztortáskafűből készített tea mindenekelőtt akkor nyújt enyhülést, ha a felköhögött váladékban vér található. Még jobb eredményt érhetünk el, ha a pásztortáskafűhöz azonos arányban mezei zsurlót keverünk.
Elsősegély vérzéscsillapításhoz -Frissen elkészített pásztortáska-forrázatban merítsünk meg egy steril borogatókendőt, majd tegyük a vérző sebre. A borogatást gyakran cseréljük. Vérző aranyérre szintén alkalmazható. A sebkezelésre szánt forrázatot steril körülmények között készítsük el: ehhez használjunk előzőleg felforralt vizet és egy kiforrázott edényt.
GYÓGYTEAKEVERÉKEK
Vérző gyomorfekélyre
- 30 g pásztortáska
- 30 g kamillavirág
- 20 g édesgyökér
- 10 g martilapulevél
- 10 g kis ezerjófű
Időskori szív- és keringési panaszok ellen
- 30 g pásztortáska
- 30 g galagonyavirág
- 20 g gyöngyvirág
- 20 g citromfűlevél
A vese és a húgyhólyag vérzéscsillapítására szolgáló tea
- 50 g pásztortáska
- 25 g iglicegyökér
- 20 g aranyvessző
ÉRDEMES TUDNI
Orrvérzés esetén mártsunk egy darab vattát a kihűlt pásztortáska-forrázatba, majd tegyük a vérző orrlyukba. A tarkónkra ugyanakkor tegyünk hideg vizes borogatást.