ÁRNIKA, HEGYI - Arnica montana
2011. január 25. írta: TothTimcsi

ÁRNIKA, HEGYI - Arnica montana

Enyhíti az idegi panaszokat, elősegíti a sebgyógyulást.


A hegyi rétek jellegzetes látványa az árnika nyaranta nyíló sárgás-narancsos virága. A növény a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Gyógyító tulajdonságait régóta ismerik és nagyra becsülik - az árnikavirágból készült kivonatot nehezen gyógyuló sebek, kelések, zúzódások, véraláfutások kezelésére használják.

Jellemzők - Az árnika a fészkesvirágzatúak családjába tartozik.Kúszó gyökértörzséből fejlődik a 1/2 m magas, pelyhes, mirigyes szár, melyen rendesen 2 páronként ülnek a hosszúkás levelek. Virágzata bókoló és sárga színű.  Illata aromás, fás, íze pedig enyhén kesernyés.

Előfordulás - A hegyi árnika Közép-Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában fordul elő hegyekben, hegylábaknál, mezőkön, tőzeges réteken. Hazánk magas, hegyes, havasalji kaszálóin, rétein, mészszegény talajon fordul elő. (Magyarországon és a többi európai országban is védett növény, nem szabad leszedni, gyűjteni.)

Gyűjtjük gyöktörzsét arnicae rhizoma (radix), levelét (foloium) és virágját (flos).


Gyógyászati alapanyag - A természetgyógyászat az árnika megszárított virágait és gumóit használja fel.

Gyógyító összetevők - A hegyi árnika antiszeptikus hatású és a sebgyógyulást segítő illóolajat, kumarint, flavonoidokat, vérnyomás-csökkentő kolint, a bőrt erősen irritáló arnicint, cserzőanyagokat és viaszt tartalmaz. Kékgyanta, illóolaj, zsírsav, viasz, só és főleg a gyökérben inulin. Újabban kimutatták egy kétértékű alkoholt: azarnidendiol-t.

ALKALMAZÁS 

Javallatok - Külsőleg alkalmazva az árnika segít a ficamok, véraláfutások, zúzódások, húzódások, izomfájdalmak, ízületi gyulladások, reumás panaszok, nyílt sebek, kelések, rovarcsípések kezelésében.

Érpróblémák esetén különösen hatékony a növény zsíros kivonata (kenőcs formájában). A haj és a fejbőr ápolására az árnikalé javasolt. A belsőleg alkalmazható készítményeket csak orvosi utasításra szabad szedni. Ezek keringési problémák, rekedtség és mandulagyulladás kezelésére alkalmasak. Az árnika továbbá vízhajtó és izzasztó hatású. Szívbetegségre az árnika és egyéb szívre ható növények, például a galagonya vagy a rekettye keverékét ajánlják.

Az ütő- és visszér- véredény - rendszerre erős hatással van, amennyiben a hajszálereket tágítani képes. Ezáltal vérbőség és fokozott vérellátás következik be.


Akut és krónikussá vált sérülések összes eseteiben, izomfájdalom, csonttörés, levertség esetében belsőleg is adják az árnikát. Zúzódástól származó idegbénulásnál, agyrázkódásnál eredménnyel használják. 

Orr- és méhvérzésnél is bevált. - Az árnikából belső használatra alkoholos kivonat készüljön, mert a vizes főzet nem adagolható olyan pontosan, ami ennél a növénynél azért is fontos, mert általában a kelleténél nagyobb adag, vagy helytelen használat esetén előidézhet múló rosszullétet, hányást, hasmenést és fejfájást, émelygést bélgyulladást.

Árnikatinktúra. - Veszünk 10 gr árnikavirágot (vagy gyökeret is) és 6 napig áztatjuk 70%-os alkoholban, amely kb. 100gr legyen. 6 nap után leszűrjük, filtráljuk és 100g-ra kiegészítjük a kész tinktúrát.

Esszencia - 2 evőkanál tinktúrát keverjünk össze 5 dl langyos vízzel és 1,25 dl (70%-os) alkohollal. Reumatikus fájdalmak esetén használjuk bedörzsölésre.

Főzet - Szórjunk egy lábosba 25 g virágzatot, öntsük le 1 l forrásban lévő vízzel, és forraljuk 8 percig. Az árnikafőzet élénkíti az idegrendszert, gátolja a véralvadást, javítja a vérkeringést. Azonnal használjuk sérülés utáni sokk, bénulás, agyrázkódás esetén.

Torok-öblögető - Szórjunk egy bögrébe 1 kávéskanál szárított virágzatot, és öntsük le egy csésze forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 10 percig.

Hajolaj - Az árnikavirággal elkevert olívaolajat tartsuk 10 napig meleg helyen. A haj felfrissítésére alkalmazzuk.

Úti-cseppek. - Összeöntünk árnika-, kamilla-, üröm- és ezerjófűtinktúrát egyenlő részben. Szükség esetén cukorra csepegtetve vagy 1/2 pohár vízben 10-15 cseppet veszünk be.

Borogatások - 2,5 dl langyos vízhez öntsünk 1 kávéskanál árnikatinktúrát. Mártsunk az oldatba egy kendőt, és tegyük a fájó testrészre. A borogatást kb. 30 perc múlva vehetjük le.

Daganatra, ficamra, rándulásra való borogatás. - 750 gr 70%-os alkoholba beáztatunk 50 gr árnikavirágot, 10 gr árnikalevelet, 25 gr körömvirágot és 25 gr kamillát. 8 napi állás után-miközben többször megkeverjük-kipréseljük és filtráljuk. Ha a tinktúra a használata erősnek bizonyulna vagy csípne, vízzel hígítható.


KÜLSŐLEG 

Az egész növényből készült tinktúra hatásosabb, mint a csak virágjából készült(1:2 vagy egyenlő rész vízzel használjuk)
A legkülönbözőbb véraláfutásnál, mely ütés, horzsolás, megrándulás folytán állt elő, elcsodálkozunk a hatásán; Körömzúzódásnál, ahol biztosan számíthatunk rá, hogy a köröm leválik, a gyógyulás simán megy végbe.

Térdkalács előtti nyálkatömlőgyulladásnál is eredményes. Hatására gyors egymásutánban orrvérzés jelentkezhet, ezért hígítva kell adagolni.

Gyomorgörcsöt szüntet, elrontott gyomrot megjavít, mivel a gyomor nyálkahártyájára hatással van.
Egy liter cukros vízbe 50-60 cseppet teszünk a tinktúrából és azt tetszés szerinti időközökben kortyonként fogyasszuk. Ugyan ekkor ajánlatos a fájó testrészt a felhígított tinktúrával külsőleg is bedörzsölni.

Rosszullét esetén gyors eredményt érünk el, ha a felhígított tinktúrából kockacukorra 10-15 cseppet cseppentünk és azt vesszük be.

Mint bedörzsölő szer kitűnően bevált köszvény, keresztcsontfájás (Hexenschuss), derékfájás, rándulás, zsibbadás, reuma és hűlés eseteiben. A tinktúra hatását felfokozhatjuk, ha hozzá még kámfort, mentol- vagy hangyasav-szeszt keverünk.

Véraláfutásra, bőrhorzsolásra, daganatra, kelésre, ín- és izomgyulladásra 1/2 l cukros, ecetes vízbe 2-3 evőkanálnyi tinktúrát használjuk.

Hígított árnika tinktúra zsírral való leforrázásakor borogatásként fájdalomcsillapító és mulasztó. 
Ólomvízhez is szoktak árnikatinktúrát cseppenteni.

Szemvizek és hajolajok értékes alkotórésze.
Odvas fogba és szúnyogcsípés ellen vattára csöppentve használható.

FIGYELMEZTETÉS

Érzékeny bőrrel rendelkező emberek kiütést kaphatnak tőle. Külsőleg alkalmazva allergiás bőrreakciót okozhat. 

Ideges embereknek belsőleg egyáltalán nem ajánljuk az árnikatinktúrát.


Belső alkalmazás esetén nagyon óvatosnak kell lenni, mivel az árnika súlyos mérgezéses tüneteket okozhat. 
A növényt belsőleg csak homeopátiás oldatokban szabad használni. 









A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr7813768582

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kovács Vivien 2015.09.02. 12:15:34

Árnikát keresnék tea-fűként, borogatáshoz, zsályával szeretném keverni, de sehol nem találok! Hol tudok vásárolni?

Tóth Tímea 2015.09.06. 09:40:54

Szia Vivi! Bizony nehéz árnikát fűként találni, inkább csak krémekben és gyógykészítményekben használnak! Mivel az árnika védett Magyarországon, és ha nem tudod termeszteni, sajnos az élőhelyén nem szabad leszedni! De azért én is figyelni fogok, és ha mégis találok,akkor újra írok! Köszönöm!
süti beállítások módosítása