TAVASZIKANKALIN-TEA
2016. február 28. írta: TothTimcsi

TAVASZIKANKALIN-TEA


A tavaszi kankalin (Primula veris) a korán virágzó növények sorába tartozik, halványsárga virágai az első meleg tavaszi napsugarak hatására nyílnak ki. Hosszúkás, gyűrött, rozettaként szétterülő levelei egyetlen szárat fognak közre, melyen ernyővirágzat fejlődik. A tavaszi kankalin már az antik korban ismert volt, a kelták a téli depresszió elűzésére használták. A növényből készült forrázatot Bingeni Szent Hildegárd melankólia és hallucinációk ellen alkalmazta. A középkorban köszvényt is gyógyítottak vele. Természetes görcsoldó hatását kihasználva napjainkban mindenekelőtt hörghurut, felső légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászat szíverősítőként, reuma és köszvény ellen ajánlja a tavaszi kankalint.

MIGRÉNES FÁJDALOM ELLEN

A tavaszi kankalin gyökeréből készült forrázat nyugtató hatású, csillapítja a fejfájást. Egy kislábosba 1 kávéskanál felaprított kankalingyökeret szórunk, hideg vízzel felöntjük, felforraljuk, majd 10 percig állni hagyjuk. A gyökeret két púpozott kávéskanál friss vagy szárított kankalinvirággal helyettesíthetjük. A virágot nem szükséges forralni, elég, ha lobogó vízzel leforrázzuk. Naponta igyunk meg 3-4 csésze teát, mézzel kissé megédesítve, és lehetőleg minél forróbban.
Gyógyító hatás: A tavaszi kankalin szaponinokat tartalmaz, amelyek enyhítik az irritációt, oldják és segítenek felszaggatni letapadt válladékot. A növény szívre és tüdőre gyakorolt jótékony hatását illóolajok, flavonoidok és glikozidok segítik.

FELHASZNÁLÁS

Sokoldalú szaponinok
Szaponinoknak nevezzük azon vegyületek csoportját, amelyek csökkentik a folyadékok felületi feszültségét. Hatásukat a vérerekben és a húgyutakban, a bőrön, valamint az epehólyagban és a tüdőben fejtik ki: hígitják a váladékot, elősegítik a kiválasztást.

Szíverősítő
A szívműködés folyamatos gyengülése következtében idősebbeknél gyakran alakul ki vérpangás a tüdőben, ami makacs köhögés formájában nyilvánul meg. A tavaszi kankalinból készített tea serketni a vesék vízkiválasztását, ezáltal tehermentesíti a szívet és a vérkeringést.

Az idegek erősítésére
A tavaszi kankalinból készült tea gazdag hatóanyag-kombinációban tartalmaz magnéziumot és foszfort, vagyis idegrendszeri szempontból fontos ásványi anyagokat. Ezek ellátják az idegsejteket energiával, nyugtató és feszültségoldó hatásúak, Naponta háromszor fogyasszunk egy-egy csésze mézzel ízesített teát.

Fejfájás és migrén ellen
A tavaszi kankalinból készített tea szalicilsav-észter-tartalmánál fogva fájdalomcsillapító hatású, így kiváló elsősegély makacs fejfájás, valamint rendszeresen jelentkező migrén esetén. Naponta igyunk meg 3 csésze teát.

Akut reumás ízületi gyulladás kiegészítő kezelésére
A tavaszi kankalin hatékony gyógyír heveny reumatikus panaszokra: csökkenti a gyulladást, elősegíti a húgysav kiürülését a szervezetből. A növény forrázata anélkül fokozza más gyógynövények hatóerejét, hogy kellemetlen mellékahtásokat okozna. Naponta 4-5 csésze teát fogyasszunk édesítés nélkül.

Megfázás esetén
A tavaszi kanakalin hatékonyan nyugtatja az orr, a torok és a tüdő irritált nyálkahártyáját, serkenti az immundrendszer működését, csillapítja a lázat. Naponta háromszor igyunk meg 1 csésze forrázatot, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

GYÓGYTEAKEVERÉK

A váladékkiválasztás fokozására

40 g tavaszikankalin-gyökér
30 g mályvavirág
20 g ánizsmag
10 g édesköménymag

1 kávéskanál teakeveréket felöntünk egy csésze forrásban lévő vízzel, lefedjük. Naponta legalább háromszor fogyasszuk bármilyen típusú köhögés esetén.

Az elalvás elősegítésére

40 g tavaszikankalin-virág
30 g komlótoboz
20 g citromfűlevél
10 g orbáncfű

Egyszerű nyugtató hatású keverék, amely hatékony segítséget nyújt, ha nem tudunk elaludni. 1 kávéskanál keveréket egy csésze forrásban lévő vízzel felöntünk. A teaát ízlés szerint mézzel édesíthetjük.

A húgysav kiürülésének serkentésére reuma és köszvény esetén

40 g tavaszikanakalin-virág
20 g csalánlevél
20 g nyirfalevél
20 g réti legyezőfű

1 kávéskanál keveréket felöntünk egy pohár forrásban lévő vízzel, majd 5-7 percig állni hagyjuk. Reuma és köszvény esetén igyunk belőle naponta háromszor.

ÉRDEMES TUDNI

A kankalinfélék számos faja védett vagy fokozottan évdett növény Magyarországon - az egyetlen kivétel ez alól éppen a tavaszi kankalin. Termeszteni azonban érdemes: a fagyálló tavaszi kanakalin nem igényel bonyolult gondozást, szép tavaszi hírnöke a kertnek, és gyógyító hatású is.

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr6313767796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása