FENYŐTŰTEA
2015. június 14. írta: TothTimcsi

FENYŐTŰTEA

A tűnyalábos fenyők és a havasi törpefenyő a fenyőfélék családjába tartoznak, síkságokon, homokos vagy mocsaras talajon nőnek, továbbá a legfeljebb 2000 m magas hegyekben. A frissítő, aromás illat, amely a tűlevelekből árad, gyógyító hatású. A tűlevelek legfőbb hatóanyaga az illóolaj, amely főként a hörgőket nyugtatja és gyógyítja. Ezért a népi gyógyászat is leginkább megfázás és tüdőbetegségek kezelésére használja a tűleveleket és a fenyőrügyeket. A fenyőtűből készült tea reuma, köszvény, sportsérülések és vérellátási zavarok ellen is hatásos, továbbá erősíti az idegket. A fenyőfélék leveleiből készült tea serkenti a húgyúti fertőzések gyógyulását, és segítséget nyújt szellemi és fizikai kimerültség esetén.

FŐZET KÉSZÍTÉSE

Szórjunk egy lábosba 2 evőkanál lehetőleg friss tűlevelet vagy fiatal hajtást és fenyőrügyet, öntsük le 5 dl vízzel, kis ideig forraljuk, majd takarjuk le, és tegyük félre 30 percre, hogy leülepedjen. Naponta, az étkezések között fogyasszunk el 3 nagy csésze mézzel édesített teát. Még hatásosabb, ha 5-6 kisebb adagra osztva isszuk meg a nap folyamán.


Gyógyító hatás

A tűlevelek illóolajban gazdagok, frissen nagy mennyiségű C-vitamint is tartalmaznak. A benne található keserű- és cseranyagoknak, illetve a gyantának köszönhetően a fenyőtea csillapítja a hörgők váladéktermelését, fertőtlenít és gyógyít belsőleg és külsőleg.

Kiváló élénkítőszer

A fenyő élénkíti a szervezet anyagcseréjét. Ennek köszönhetően erősít és frissít kimerültség, fáradtság esetén, vagy hosszú ágynyugalom után. Magas C-vitamin-tartalma révén a fenyőtea-kúrával sikeresen győzhető le a tavaszi fáradtság.

Sűrített erejű tinktúra

A fenyőtűből készült tinktúra koncentrált formában tartalmazza a növény összes fontos hatóanyagát, így - a vesebetegségek kivételével - sikerrel alkalmazható ugyanazokra a panaszokra, mint a tea.

ALKALMAZÁSA

-Köhögésre és hörghurutra - A tűlevelekből készült tea tökéletes gyógyszer a zöldessárga, tapadós váladékkal kísért, erős hörghurut esetén. Hatóanyagai fertőtlenítik a légutakat, nyugtató hatásúak, segítik a felköhögést és csökkentik a vizenyősödést (ödéma). A fenyőtűtea csillapítja a makacs köhögést, így pihenhetnek az irritált hörgők. Igyunk meg naponta 3 csésze mézzel édesített teát. Inhalálhatunk is: nagyjából 10 percig lélegezzük be a fenyőtinktúra forró gőzét.

-Fürdőszer reuma és köszvény kezelésére - A táleveles fürdő élénkítő hatású, javítja a vérkeringést. Főzzünk 1 l erős fenyőkivonatot, és öntsük a fürdővízhez. Ha egy kis vászonzacskóba leforrázott tűleveleket teszünk, és a kádba lógatjuk, még több gyógyítő hatóanyag szabadul fel.

- Vese- és húlyaghomokra való hajlam esetén - A fenyőtűtea enyhén vízhajtó hatású. Segít eltávolítani a vesékből és a húgyhólyagból az apró, kristályos lerakódásokat. Ezek a salakanyagok akár egy kő kezdeményei is lehetnek. Antiszeptikus hatásának köszönhetően a fenyőolaj enyhíti a húgyutak gyulladásos állapotát. Igyunk meg naponta 3 csésze mézzel ízesített teát.

GYÓGYNÖVÉNYKEVERÉKEK

A húgyutak átmosására

- 50 g fenyőrügy vagy tűlevél
- 25 g jávacserjelevél
- 25 g aranyvessőlevél

Ez a keverék fokozza a vizelettermelést, és kimossa az olyan salakanyagokat, mint a vese- vagy hólyaghomok. Segít enyhe hólyaghurut esetén is. 1 evőkanál keveréket öntsünk le 2,5 dl vízzel, forraljuk fel, és tegyük félre, hogy leülepedjen. Ha kihűlt, egy pohár vízzel együtt igyuk meg, hogy tovább fokozzuk a vizelettermelést.

A jobb vérellátásért

- 40 g fenyőgyügy vagy tűlevél
- 20 g galagonyavirág- és levél
- 20 g rozmaringlevél

A tea javítja a vérellátást, serkenti a vérkeringést, élénkít. Nagy melegben is ajánlott a fogyasztása, ízesítsük egy kis citrommal. 1 kávéskanál keveréket forrázzunk le egy csésze vízzel. Figyelem: Magas vérnyomás esetén ne alkalmazzuk.

Idegfájdalmakra

- 40 g fenyőrügy vagy tűlevél
- 30 g árnikavirág
- 30 g fűzfakéreg

Ez a keverék megnyugtatja az idegeket, enyhíti az idegfájdalmakat. A főzetet megihatjuk, de borogatást is készíthetünk belőle. 1 kávéskanál keveréket öntsünk le egy pohár hideg vízzel, forraljuk fel, és miután leülepedett, igyuk meg.

ÉRDEMES TUDNI

A fenyőtűből készült tea nem csodaszer ugyan, de a népi gyógyászat használja potenciapanszok kezelésére is. Ennek oka, hogy javítja a vérkeringést, ami serkenti a nemi hormonok termelését.


A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr4013767870

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása