HÓLYAGCSERESZNYE -  Physalis alkekengi
2015. május 14. írta: TothTimcsi

HÓLYAGCSERESZNYE - Physalis alkekengi


Az anyagcsere serkentésére.

Élénkpiros, lampionra emlékeztető virágkelyhe miatt a hólyagcseresznyét lampionvirágnak is nevezik. A népi gyógyászatban a vizeletkiválasztás serkentésére és az anyagcsere javítására használják.

Jellemzők: A hólyagcseresznye a burgonyafélék családjába tartozik. Felálló, kis mértékben elágazó szára 50-100 cm hosszú. A virágcsésze terjedelmes leveliből élénkpiros, hólyagszerű kelyhek alakulnak ki, amelyek narancsszínű, édeskés-kesernyés ízű bogyót rejtenek.

Előfordulás

A hólyagcseresznye vadon nő Közép- és Dél-Európában, valamint Amerikában és Ázsiában. Fenyéreken, cserjésekben és erdőszéleken fordul elő. Kertekbe dísznövényként ültetik.

Gyógyászati alapanyag

A növény egyetlen felhasználható része a magas keserűanyag-tartalmú, vörös virágcsésze nélküli, érett bogyó. A hólyagcseresznye más részeit tilos felhasználni, mert nagy mennyiségben tartalmaznak mérgező hatású alkaloidokat.

Hatóanyagok

A vadon növő hólyagcseresznye termése keserűanyagot és csersavat (tannin) tartalmaz. Termésének savanykás ízét a citromsav okozza. Ezenkívül növényi színezőanyagok: karotinoidok találhatók benne.

Felhasználás

A hólyagcseresznye csak a népi gyógyászatban használatos, hivatalos gyógyszerlistán nem szerepel. Termésének vizelethajtó és tisztító hatást tulajdonítanak, ezért a népi gyógyászat pangó vizelet, húgyhólyag- és vesegyulladás esetére ajánlja. Köszvény és reumás megbetegedések esetén értékes vértisztító. Termését irritált, kipirosodott bőrre külsőleg is alkalmazzák. A hagyományos orvoslás nyugtató és gyulladáscsökkentő hatást tulajdonít neki.

Forrázat - 1 kávéskanál szárított termést forrázzunk le 1 dl vízzel, és hagyjuk állni kb. 10 percig. Ezután teaszűrőn szűrjük le. Húgyhólyag- és vesepanaszok, reumás megbetegedés esetén reggeli előtt és este igyunk belőle egy kis csészével. Tisztítókúra idején igyunk naponta 4x 1,5 dl forrázatot.

Bor - 30 g termésre öntsünk 1 liter fehérbort, és zárt edényben hagyjuk állni 10 napig. Időnként rázzuk fel. Mielőtt a bort palackba töltenénk, gézen szűrjük le. Anyagcserezavar esetén igyunk meg minden reggel egy pohárkával.

Tinktúra - 50 g szárított termésre öntsünk 5 dl borpárlatot, és hagyjuk állni 14 napig, majd szűrjük le. Vese- és húgykő esetén reggel és este igyunk meg 1 pohárkával.

Homeopátia - A homeopátiás szert érett bogyókból nyerik, és ízületi gyulladás, reuma, valamint húgyúti panaszok esetén alkalmazzák.

Érdemes tudni

Érett termését frissen és szárítva is felhasználhatjuk. Készíthetünk belőle dzsemet, felhasználhatjuk ételek díszítésére.















A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr3913767872

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása