TORMA
2015. február 22. írta: TothTimcsi

TORMA

Armoracia rusticana

Hatásos légcsőhurut, torokfájás, influenza, emésztési zavarok esetén; étvágygerjesztő.


A torma délkelet-Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos. Magyarországon általánosan elterjedt növény, amely vadon is terem és gyakorlatilag mindenhol termesztik. Az akár 1 méter magasra megnövő növénynek étkezési célra leginkább a gyökerét használják. Magas C-vitamin-tartalmának és baktériumölő hatású összetevőinek köszönhetően a torma jól bevált eszköz influenzs, torokfájás, légcsőhurut és húgyúti fertőzések esetén. Lehet belőle főzetet, levet, szirupot készíteni, de frissen reszelve is fogyasztható. A frissen reszelt tormából készült borogatás élénkítő hatású, javítja a keringést. A gyökér reszelése közben érdemes védeni a szemünket, mert ilyenkor mustármagolaj szabadul fel, amely ingerli a kotőhártyát, és megkönnyeztet.

TORMAECET

Májfoltokra és szeplőkre kiváló a tormaecet. Aprítsunk fel egy 10 cm hosszú gyökeret, és öntsük le 5 dl almaecettel. A keveréket hagyjuk állni 14 napig, és közben gyakran rázzuk össze. Azután szűrjük le a folyadékot, és néhány héten át naponta kétszer kenjük be vele a kezelni kívánt bőrfelületet.




Gyógyító hatás: A mustármagoljnak és a C-vitaminnak köszönhetően a torma antiszeptikus hatású, és erősíti a szervezet ellenállóképességét. Véd a megfázástól és segít a fertőzések gyógyításában. Emellett étvágygerjesztő, élénkíti a hasnyálmirigy és az egész emésztőcsatorna működését. Már 10-20 grammnyi mennyiség elég ahhoz, hogy kifejtse jótékony hatását.

Gyógyhatású összetevők - A torma szinigrin-glikozidot tartalmaz, amely a különböző enzimeknek köszönhetően mustármagolajjá alakul. Ez a természetes antibiotikum felel a torma erőteljes, csípős ízéért, illetve baktérium- és vírusölő tulajdonságáért. Ezenkívül van még benne szilícium, kalcsium, foszfor, kén, aszparagin és glutamin, amelyek mind immunerősítő hatásúak.

Emésztési panaszokra - A torma különösen idősebb emberek esetében hatásos -erősíti a véredényeket, szabályozza a vérnyomást. Ebből kifolyólag élénkíti a hasnyálmirigy működését és megelőzi az emésztési problémákat.

Tormaborogatás reumára és isiászra - Reszeljünk le egy kb. 10 cm hosszú tormagyökeret, keverjük össze egy kis vízzel, hogy sűrű pépes állagú keveréket kapjunk. Vékony rétegben kenjük fel egy törölközőre, és reumatikus roham vagy isiász esetén tegyük a fájó testrészre. A mustármagolaj ingerli a bőrt, aminek következtében jobb lesz  a vérellátása annak a résznek, amelyre tettük, és fel is melegszik. Legfeljebb 5 percig hagyjuk rajta a borogatást. Az érzékeny bőrűek előzőleg kenjék be a bőrüket testápolóval vagy vazelinnel.

Tormabor vesekő ellen - Vágjunk vékony szeletekre egy darab tormagyökeret, és tegyük egy üveg fehérborba. Néhány óráig hagyjuk állni. Étkezés előtt fogyasszuk. A tormabor vízhajtó hatású, és segít megszabadulni a kisebb vesekövektől.

ÉRDEMES TUDNI

Kössünk cérnára friss, vékony tormaszeleteket, és éjszakára lógassuk fel az ágy közelében. A kipárolgó illóolaj jó hatással van a légzőrendszerre, segít például légcsőhurut esetén.

 ALKALMAZÁS

Tormaszirup köhögés ellen - 10 dkg tormát vágjunk apróra, keverjük el ugyanannyi mézzel, nyomjuk át egy szűrőn, és fogjuk fel a levét. A szitán maradt pépet tegyük lábosba, újra keverjük össze mézzel, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, majd főzzük 5 percig. Hűtsük le, újra szűrjük át, és keverjük az előbb kipréselt léhez. fogyasszunk belőle naponta 5x1 kávéskanálnyit. A szirup baktériumölő hatású, csillapítja a köhögést és a torokfájást.

Tormalé sérülésre - A frissen reszelt tormát keverjük össze 70%-os alkohollal, hagyjuk állni 1-2 óráig, hogy leülepedjen, nyomjuk át egy kendőn, és 1:1 arányban keverjük össze vízzel. Naponta többször használjuk borogatásként. Fertőtleníti a nehezen gyógyuló sebeket, és elősegíti, hogy ne maradjanak hegek.

Főzet fertőzések ellen - Egy kávéskanál reszelt tormát öntsünk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, és 5 perc múlva szűrjük le. Igyunk meg naponta 3-4 csésze főzetet. Segít influenza é torokgyulladás esetén.

Tormás gyógylepény - Keverjünk össze 50 dkg lisztet, 10 dkg felaprított közönséges tormát, 1 evőkanál étolajat, és egy kevés vízzel gyúrjunk belőle tésztát. Nyújtsunk belőle viszonylag nagy, 1 cm vastag, szögletes lepényeket. A világosra sütött lepényeket tegyük a fájó izomra, ízületre, vagy a gerincre. Takarjuk be törölközővel, és hagyjuk rajta 15 percig, amíg már nem éget nagyon. A kipirosodott bőrt kenjük be, pl. olívaolajjal.

***********

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr1413767934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása