Nasturtium officinale
A vízitormát gyógynövényként már az ókorban is nagyra értékelték. A káposztfélék családjába tartozó, források, patakok, folyók mentén előforduló növény botanikai neve a latin nasus tortus (szó szerint "elgyötört orr") kifejezésből származik, és a növény csípős illatára utal. A rómaiak szerint fokozza a vágyat, a görögök szerelmi bájitalokhoz adták a magjait.
A 16. században szintén kihasználták a vízitorma stimuláló hatását, illetve vértisztító képességet tulajdonítottak neki, gyomorerősítőnek, étvágygerjesztőnek és vízhajtónak tekintették. Az újkori orvoslás igazolta a növény gyógyító hatását, a szakértők többek között tisztítókúrák támogatásához ajánlják.
A tudományos kutatások emellett alátámasztották az antioxidánsokban gazdag vízitorma "fiatalító" hatását is. Mindennapos használata késlelteti az örgedési folyamatokat, sőt egyes esetekben kisimítja a már kialakult ráncokat. A vízitorma túlzott fogyasztása azonban irritálhatja a húgyutakat.
FINOM ÉS EGÉSZSÉGES
A vízitorma kiválóan illik salátákba, például fiatal pitypanglevél, paradicsom vagy vörös cikória közé keverve. Apróra tépkedve túrókrémet, krumplisalátát vagy vajas kenyeret ízesíthetünk vele. Hatóanyagai élénkítik az emésztőnedvek termelését, és jó hatással vannak az emésztőcsatornára. A vízitorma nagy mennyiségű jódot tartalmaz, ezért egyes pajzsmirigybetegségekre is ajánlják.
Gyógyító hatás: A vízitorma mustárolaj-vegyületei tisztítják a vért és fokozzák az epehólyag, a vese, a máj tevékenységét, élénkítik az anyagcserét. A növény erős vízhajtó és lázcsillapító hatású.
Természetes antibiotikumként megfékezi a baktériumok szaporodását, megelőzi a megfázást, továbbá visszérre és reumára is ajánlott. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a mustárolaj-vegyületek a daganatmegelőzésben is szerepet játszanak.
HATÓANYAGOK
Az A-, E-, K-, D- és C-vitaminon kívül a növény nagy mennyiségű nyomelemet is tartalmaz, például jódot, káliumot, vasat és kalciumot. A friss növény gazdag az enyhén irritáló és fertőtlenítő hatású mustármagolajban, cser- és keserűanyagokban.
ÉRDEMES TUDNI
A vízitorma leve segít epeproblémák esetén, külsőleg pedig bőrproblémák, pattanások, kiütések, ekcéma kezelésére szolgál. Keverjünk össze 1 rész friss vízitormalevet 4 rész vízzel, és fogyasszunk el napont néhány alkalommal 3 kávésknaál folyadékot. ez az oldat bőrápoló tonikként is használható.
Tea a jobb emésztésért - szórjunk egy bögrébe egy marék vízitormalevelet, öntsük le forrásban lévő vízzel, és 5-10 percig hagyjuk állni. Reggel éhgyomorra igyunk meg egy csésze forrázatot.
KONYHAI TIPPEK
- Vásárláskor mindig olyan vízitormacsokrot válasszunk, amelynek levelei egységesen sötétzöldek és frissek. Kicsit húzzuk szét a csokorban található szárakat - ha a belül lévő levelek sárgák, a vízitorma már nem friss.
- A vadon növő vízitorma Magyarországon védett, de a növény termesztett változata is hozzáférhető (a legjobb, ha magunk termesztjük). Egyre gyakrabban kapható ökoboltokban és gazdaságokban. Sokszor csokorban árulják. Tisztítás után nagyjából a vásárolt mennyiség fele marad meg. A gyökereket és a vastag szárakat el kell távolítani.
- Hogy megőrizzük az aromáját, ne tépkedjük túl apróra a leveleket.
- A vízitormát nem kell túl hosszan főzni, ezért csak az utolsó percekben adjuk az ételhez. Salátákhoz vagy egyéb hideg fogásokhoz nyersen a legjobb.
- A vízitormát, akárcsak a többi leveles növényt, a lehető legfrissebben fogyasszuk. Ne tároljuk egy napnál tovább, különben túl sok hatóanyagát veszíti el. Ha mégsem használjuk fel azonnal, egy tálban alaposan öblítsük le, rázzuk le róla a vizet, gyökereivel lefelé állítsuk vízbe, és tegyük a hűtőbe. Ha gyökerestől nedves törölközőbe tekerjük az egész növényt, a hűtőszekrény zöldséges ládájában tovább eláll.
Vízitormaleves>>>