Az, hogy egy növényt elsősorban a konyhában használjuk, vagy gyógynövényként, tea, tinktúra vagy kenőcs formájában alkalmazva, nagyrészt a hatóanyagaitól függ. Néha azonban az ilyesféle megkülönböztetés szinte lehetetlen. A rozmaring kiváló példa erre, hiszen levelei a báránysültek jellegzetes aromáját adják; ugyanakkor gyakran használják habfürdők összetevőjeként is, vagy bor formájában tonizálóként. A borsmenta egy másik remek jelölt: ismerjük gyógyászati felhasználását, főleg teaként gyomorrontás esetén, de csodás hozzávalója sok mártásnak és desszertnek is.
Sokoldalú használat
Bár a fentiek már épp eléggé összezavarhattak minket, az egyes gyógy- és fűszernövények sokoldalú felhasználási lehetőségei éppenséggel nem javítanak a helyzeten. Időnként egy és ugyanazon gyógynövény a legkülönfélébb panaszokat orvosolhatja. Legyen szó például akár gyomorrontásról, alvásproblémákról vagy migrénről, a citromfű leveleiből készített főzet bármelyik esetben használhat. sok gyógy- és fűszernövény, amelyet a konyhából ismerünk, a szokványos étvágygerjesztő és emésztéssegítő hatás mellett antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságú is: a kakukkfű és a zsálya például nemcsak nehéz ételek megemésztését segíti elő, de ha gargalizálóként használjuk, enyhíti a torokfájást.
Az ilyen sokféle alkalmazás magyarázata a felhasznált növényi részek összetételében és szerkezetében rejlik. A legtöbb esetben ugyanis nem egyetlen, hanem sok összetevőről van szó, melyek együttesen fejtik ki a fent említett hatásokat. Így tehát például számos hatóanyag bonyolult összjátéka segíti az emésztésünket. Ez az oka annak is, hogy szintetikusan előállított gyógyszerek, melyeket a gyógyszertárból ismerünk, nem dicsekedhetnek olyan széles felhasználási körrel, mint a gyógynövények.
A természetgyógyászat nem izolált, vagy akár szintetikusan előállított speciális hatóanyagokra alapoz, szemben a ma általánosan elfogadott orvostudománnyal. A mai napig nem teljesen ismert a különböző növényi hatóanyagok kölcsönhatása, bár sok kutatás irányul erre a területre.
Egészségesen és fitten - gyógynövények segítségével
A gyógynövények minden kultúrában és minden időben fontos szerepet játszottak mind a gyógyításban, mind a megelőzésben. Tényleg igaz az, hogy minden panaszra létezik valamilyen gyógyfű. Van azonban egy kitétel:
a "zöld" orvosságokhoz csak a kevésbé komoly betegségek esetén forduljunk. Tehát ha gyomorrontásunk van, fel vagyunk fúvódva, náthásak vagyunk, fáj a torkunk, vagy úgy érezzük, hogy egy komolyabb megfázás kezdődik, nyugodtan elővehetjük a házi patikánkban sorakozó gyógynövény-készítményeket. Azonban komolyabb betegségek, láz, szervi panaszok, vagy szűnni nem akaró problémák esetén mindenképpen keressük fel háziorvosunkat!
Csak félve súgom meg neked kedves olvasó:
Az én álmom az, hogy egyszer eljön az az idő amikor a természetgyógyászok és az orvosok egymás munkáját segítve, "kart-karba öltve" harmóniában kezelhetik a kedves betegeket!
Visszatérhetünk a természet adta isteni gyógykincseinkhez, és ezt meg is tudjuk védeni a sok kémiai anyagokkal szemben!