Ezüstös fűz. - Silberweide. Weide. |
Egyéb elnevezései: fűz, közönséges főz, ezüstös fűz, kosárfűz, kányafa
A füzek kétlaki lombhullató fák, amelyek 10-25 m magasra nőnek. Vízparton, nedves helyeken találhatók. Törzsén a kéreg repedezett, gyakran odvas. Fiatal hajtásai hajlékonyak, levelei lándzsa alakúak és fogazottak, tapintásuk selymes. Virágai barkaszerű virágzatot alkotnak. Kúpos toktermése két kopáccsal nyílik.
FELHASZNÁLT RÉSZEI
A fűzfakérget és a barkavirágzatot hasznosítják. A kérget márciusban gyűjtik be és porítják, hogy főzetet készíthessenek belőle. Használják portartalmú zselés kapszulákban, tinktúrában és más folyékony kivonatban, gyakran más gyulladásgátló hatású gyógynövénnyel - homoki szalmagyopárral és fekete ribizlivel - együtt. A barkákat májusban szedik, és forrázatot készítenek belőlük.
HATÓANYAGA
A fűzfa kérgében szalicilszármazékok (fenol-glikozidok) vannak, nevezetesen szalikozid vagy szalicin (tartalmuk 1,5-11% között változik a fajok függvényében). A fűzfa kérgében találtak még katehik csersavat, amely összehúzó hatásáról ismert. A barkavirágzatok nyomikban ösztrogén hatású vegyületeket tartalmaznak.
Fűzfakéreggel enyhített ízületi gyulladás - ez az, amit a Németországban a közelmúltban végzett kutatás alapján remélünk. A vizsgálat során 78 beteg 2 héten keresztül fűzfakéreg-kivonatot kapott előírás szerinti mennyiségben. Alkalmazása a betegek minegy 14%-ánál enyhített a gyulladás okozta fájdalmakat.
GYÓGYHATÁSA
Szalikozidtartalmának köszönhetően a fűzfa kérge gyulladásgátló, reuma esetén fájdalom- és lázcsillapító hatású. Ugyanezen összetevő a felelős enyhe fertőtlenítő és vérrögképződést gátló hatásáért.
FELHASZNÁLÁSA
A fűzfa kérgét láz és influenza esetén ajánlják elsősorban. Fejfájásra, fájdalomra és reumára mint fájdalomcsillapító szert használják. A virágzat jótékony hatású a méhösszehúzódásokra és az álmatlanságra. Külsőleg fagyott testrészek, sebek, fekélyek kezelésére alkalmazzák.
Nagy adagban a fűzfa kérge hányingert és hasmenést okozhat. Nem szabad asztmában, valamint gyomor- és nyombélfekélyben szenvedő betegeknek és szalicilérzékeny személyeknek adni. A csersav gyomor- és bélbántalmakat idézhet elő.
ALKALMAZÁSA
BELSŐLEG
- Láz, influenza, fejfájás, reuma, fájdalom
Teafőzet: 2-3 g kérget tegyen 1 csésze vízbe, és forralja 10 percig, majd szűrje le. napi adag 1 csésze étkezés előtt.
Kapszula (260 mg porból): 1 pohár vízzel, naponta 3 alkalommal, minden étkezés előtt.
Tinktúra: 40 cseppet keverjen el 1 pohár vízzel, naponta 3 alkalommal.
- Méhösszehúzódások
Teaforrázat: 5 g virágzatot tegyen 1 csésze forrásban lévő vízbe, és hagyja ázni 10 percig, majd szűrja le. Napi adag. 1 csésze, minden étkezés előtt.
- Álmatlanság
Forrázat: (mint fent) 1 csésze lefekvés előtt.
KÜLSŐLEG
Borogatás: mártson be egy vászondarabkát a főzetbe (mint fent), és borogasson vele naponta 2-3 alkalommal.
Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz!