A középkorban univerzális gyógynövénynek tartották a nagy földitömjént, amelyet a himlő és a kolera ellen is hatásosnak mondtak. Csodás képességeket tulajdonítottak neki, többek között, hogy kedvező hatással van a termékenységre. A népi gyógyászat manapság leginkább légzőszervi panaszok ellen ajánlja.
Jellemzők: A zellerfélék családjába tartozó évelő növény. Az ültetési körülményektől függően akár 1 méter magasra is megnőhet. Szára szögletes, karó alakú, fehér vagy halvány rózsaszín ernyővirágzatban végződik. Leveleit összenyomkodva erős, kellemetlen illat szabadul fel. A levelek és a gyökér csípős, fás ízűek.
Előfordulás
szinte egész Európában és Nyugat-Ázsiában nő, réteken, magas évelő növények között; a nedves, tápanyagban gazdag talajt kedveli.
Növényi nyersanyag
A földitömjén ősszel, illetve az idősebb növények esetében tavasszal begyűjtött gyökerét használják fel. Ezt szárítják, felaprítják.
HATÓANYAGOK
A friss gyökér kumarinszármazékokat tartalmaz, például pimpinellint, valamint 0,6% gyulladáscsökkentő és antiszeptikus hatású illóolajat, cseranyagokat és szaponinokat.
ALKALMAZÁS
A földitömjént elsősorban a népi gyógyászat alkalmazza. Fő felhasználási területe a huruttal járó felső légúti fertőzések gyógyítása. Bronchitis esetén a földitömjén enyhíti a köhögést, mivel a benne található hatóanyagok fellazítják a letapadt váladékot, és gyorsítják a távozását. Rekedtség, mandula- és torokgyulladás ellen helyi kezelésre is használható, öblögethetünk vele. Élénkíti továbbá a gyomorsavtermelést, ezért gyakori összetevője keserűvizeknek, gyógylikőröknek. Élénkíti az emésztést, segít vízteleníteni a szöveteket, támogatja a vese és a húgyhólyag átmosását.
TEA - Szórjunk egy csészébe 1-2 kávéskanál földitömjéngyökeret, öntsük le 1,5 dl forrásban lévő vízzel, tegyük félre 10 percre, majd szűrjük le. Köhögésre, étvágytalanságra és emésztési panaszokra igyunk meg naponta 3 csésze teát.
KIVONAT - A gyökereket (a mennyiséget lásd fentebb) öntsük le hideg vízzel, és tegyük félre 8 órára. Ezután öntsük le a felét, a maradékot pedig forraljuk fel és szűrjük le. Adjuk hozzá a félretett részt, és használjuk úgy, mint a teát.
ALKOHOLOS KIVONAT - 100 g friss vagy szárított, felaprított földitömjéngyökeret öntsünk le 4 dl (60%) alkohollal, ledugózva tegyük félre 14 napra, majd szűrjük le. Felső légúti fertőzés esetén teához vagy kockacukorra adva fogyasszunk naponta 3 x 20 cseppet. Köhögés ellen legjobb a mézzel édesített tea.
ÖBLÖGETŐ - Mandula- vagy torokgyulladás elleni öblögetéshez használjunk földitömjéngyökérből készült teát, vagy oldjunk fel az alkoholos kivonatból egy keveset egy pohár vízben (10 %-os legyen).
GYÓGYNÖVÉNYKEVERÉKEK - A földitömjén gyökere több, megfázás elleni keverék része. Keverik többek között pemetefű-, kankalin- és kakukkfűlevéllel, hibiszkuszvirággal.
ÉRDEMES TUDNI
Miután kiástuk a földitömjén gyökerét, tisztítsuk meg és daraboljuk fel. Minden darabot kössünk át erős zsineggel, és akasszuk árnyékos, szellős helyre, hogy kiszáradjon.