Az eukaliptusz Ausztráliából és Tasmániából származó örökzöld fa, melyet ma már a déli félteke több régiójában és a Földközi-tenger medencéjében is termesztenek. Nagyon gyorsan nő, elérheti a 90 méteres magasságot. Dísznövnényként termesztik, valamint értéke fájáért és gyógyító hatású illóolajáért.

Hatásos légúti megbetegedések esetén.
Előfordulás
A termesztett eukaliptusz manapság a Földközi-tenger medencéjében, Ázsia, Afrika és Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein található meg.
Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati céllal kizárólag a bőrszerű, idősebb leveleket használják. Ezekből nyerik az eukaliptuszolajat.
HATÓANYAGOK
Az eukaliptusz illóolaja nagyrészt cineolból áll, amelynek erőteljes hűsítő és nyálkalazító hatása van. A leveleknek emellett magas a cseranyag- és keserűanyag-tartalmuk, ezek összehúzzák a szöveteket. Az olajban található fenolvegyületek csökkentik a duzzanatokat (ödémákat), vírus- és baktériumölő hatásúak.
Javallatok

ALKALMAZÁS
Inhalálás - Makacs légúti hurut váladékai ellen: 1 l forró vízhez adjunk 3-5 csepp eukaliptuszolajat, hajoljunk az edény fölé, takarjuk le fejünket egy törölközővel, hunyjuk be a szemünket, és a gőzt felváltva lélegezzük be az orrunkon és a szánkon át.
Eukaliptusz-olajos borogatás - Köhögésre: Kenjük be a mellkasunkat egy kevés vazelinnel, hogy megóvjuk a bőrt. Ezután tegyünk rá néhány csepp eukaliptuszolajat. Takarjuk be törölközővel, és tekerjük körbe gyapjúsállal. Hagyjuk fent éjszakára. Figyelem: Az eukaliptuszolaj, akár a többi illóolaj, allergiás reakciót válthat ki.
Forrázat - Szórjunk egy bögrébe 1 kávéskanál szárított eukaliptuszlevelet, öntsük le forrásban lévő vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. Igyunk meg naponta 3 csésze frissen forrázott teát. Közben mélyen lélegezzük be a gőzét. Alkalmazzuk megfázás és nátha ellen.
Gyári készítmények - Az eukaliptuszolaj számos, külső és belső használatra készült gyári készítményben megtalálható (rágógumi, szopogatótabletta, fogkrém, inhalálóolaj stb.)