CSÁSZÁRGYÖKÉR-TEA
2015. szeptember 23. írta: TothTimcsi

CSÁSZÁRGYÖKÉR-TEA


A császárgyökér (Peucedanum ostruthium) fontos gyógynövény volt már a középkorban is. Bingeni Szent Hildegárd lázcsillapításra és női panaszok ellen ajánlotta. Európa számos országában még néhány évtizede is varázserejű növénynek tekintették, amely védelmet nyújtott a szemmel verés ellen. Jellegzetes fehér virága könnyen összetéveszthetővé teszi már, a zellerfélék családjába tartozó mérgező növényekkel, ezért saját kezűleg inkább ne szedjük. A belőle készült tea kedvező hatása a növény keserűolaj-tartalmának köszönhető; segítséget nyújt a legkülönbözőbb emésztési zavarok ellen.

A császárgyökér gyöktörzséből készített forrázat javítja az étvágyat, enyhíti a felfúvódást, a teltségérzetet és a hasgörcsöket. Krónikus emésztési bántalmak esetén erősíti a májat, az epehólyagot és a gyomrot. A forrázatot ezenkívül hörghurut és asztma ellen, valamint vértisztítás céljából is javasolják. A népi gyógyászatban belsőleg alkalmazva enyhíti az alkohol- és nikotinmérgezés tüneteit, külsőleg pedig kelések, fekély kezelésére ajánlott.

A TEA ELKÉSZÍTÉSE

1 kávéskanál szárított gyöktörzset egy bögrébe szórunk, forrásban lévő vízzel felöntjük, lefedve 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A császárgyökértea kumarint tartalmaz, ezért hosszabb ideig csak orvosi felügyelet mellett szabad fogyasztani.




Gyógyító hatás: Gyógyászati célokra a növény gyöktörzsét használják fel, amely illóolajat, keserű anyagokat és csersavakat tartalmaz, emellett kumarint, egy kevés keményítőt, pektint és gyantát. Ezek a vegyületek gyulladáscsökkentő, görcsoldó és anyagcsere-serkentő hatásúak, így a császárgyökér forrázata alkalmazható általános erősítőként, amely főként a gyomron és a beleken keresztül az egész szervezetre hatást gyakorol.

Emésztési panaszokra
Az orvosi angyalgyökérhez hasonlóan a császárgyökér legfontosabb felhasználási területe a legkülönbözőbb emésztési zavarok kezelése. Hatékonyan enyhíti a szélszorulást, a teltségérzetet, javítja az étvágyat, de csillapítja a gyomor- és bélgörcsöket is. Gyomor- és nyombélfekély esetén azonban nem tanácsos alkalmazni.

Méregtelenítésre és vértisztításra
Azok a gyógynövények, amelyek a gyomron keresztül szolgálják a szervezet erősítését, a népi gyógyászatban anyagcsere-serkentő és méregtelenítő szerként is használatosak. A császárgyökér mindezeken felül vizelethajtó, ezért kiválóan alkalmas a szervezet kúraszerű tisztítására.

FELHASZNÁLÁS

Erősítő hatású bor
A népi gyógyászatban étvágyserkentésre és a szervezet általános erősítésére ajánlják a császárgyökeret: 50 g szárított és finomra aprított gyöktörzset vörös- vagy fehérborral felöntünk, és két hétig jól zárható üvegben pihentetjük. Ezután leszűrjük, palackba töltjük. A napi főétkezés előtt igyunk meg belőle 2 kis pohárral.

Hörghurut elleni inhalálás
2 evőkanál felaprított gyöktörzset felöntünk 5 dl forrásban lévő vízzel. A felszálló gőzt 10 percen keresztül belélegezzük. A kezelés megkönnyíti a légzést, hígítja a váladékot, csillapítja a köhögőrohamokat.

Érzékeny gyomorra
A császárgyökértea oldja a gyomor- és bélgörcsöket, nyugtatja az irritált idegeket. Ha túl sok étel vagy túl nehéz fogások elfogyasztását követően emésztési problémák lépnek fel, lassan kortyolgatva igyunk meg 1-2 csésze forrázatot. A tea akkor a leghatékonyabb, ha nem édesítjük cukorral vagy mézzel. annak érdekében, hogy elkerüljük az étkezések utáni felfúvódást és teltségérzet kialakulását, a teát érdemes rendszeresen fogyasztani. A legalkalmasabb erre a császárgyökér, valamint a citromfűlevél és az erdei szamóca 2:1:1 arányú keveréke.

GYÓGYNÖVÉNYKEVERÉKEK

Szélszorulás ellen

40 g császárgyökér (gyöktörzs)
20 g citromfűlevél
20 g bormentalevél
20 g édesköménymag

Ez a gyógytea görcsoldó hatású, aminek köszönhetően megszünteti az étkezést követően jelentkező felfúvódást és teltségérzetet. 1 kávéskanál keveréket forrásban lévő vízzel felöntünk, a forrázatot édesítés nélkül, még melegen fogyasztjuk.

Szénanátha kiegészítő kezelésére

20 g császárgyökér (gyöktörzs)
20 g szemvidítófű
20 g kerti izsóp
20 g földi repkény

Ez a tea enyhíti a szénanáthához kapcsolódó panaszokat. 1 kávéskanál keveréket felöntünk 2 dl forrásban lévő vízzel, leszűrjük, és az étkezések között fogyasztjuk.

Gyenge menstruációs vérzés serkentésére

50 g császárgyökér (gyöktörzs)
20 g egész fahéj
15 g rozmaringlevél
15 g kakukkfű

Rendszeresen, két héttel a havi vérzés várható kezdete előtt naponta igyunk meg 2 csésze forrázatot, amit 1 púpozott kávéskanál gyógyteából forrásban lévő vízzel felöntve készítünk el.

ÉRDEMES TUDNI

A méregtelenítést serkentő császárgyökértea hatékony elsősegély ételmérgezés esetén. Már 1-2 csészényi forrázat enyhülést hozhat. A főzetet ne édesítsük!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr1713767840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása