CICKAFARK - Fűszernövény
2015. július 01. írta: TothTimcsi

CICKAFARK - Fűszernövény

Achillea millefolium


A cickafark az őszirózsafélék családjába tartozó, jellegzetes sátorvirágzatú aromás gyógynövény. Gyógyító erejéről a híres ókori görög orvos, Dioszkoridész is megemlékezett: a cickafark a katonák gyógyfüveként volt ismert, vérzéscsillapításra szolgált, elősegítette a sebgyógyulást. A középkori orvoslásban ugyancsak fontos szerepet játszott. Serkenti a gyomornedvek és az epefolyadék termelődését, javítja az étvágyat, továbbá hatékonyan oldja az emésztőrendszerben és az epeutakban kialakuló enyhébb görcsöket. Emellett hurutoldó hatású, szabályozza a menstruációt, csillapítja a vérzést, kiváló gyulladáscsökkentő és fertőtlenítőszer - elősegíti a tályogok, fekélyek és az aranyér gyógyulását. A cickafark mindezeken kívül zsíros ételek fűszerezésére is alkalmas.

ERŐSÍTI A VÉNÁKAT

A visszértágulatot és az aranyeret a gyenge vérkeringés és a vénák kóros tágulása okozza. A cickafark frissen préselt vagy friss állapotban vásárolt leve (reformélelmiszer-üzletekben időnként kapható) támogatja az érrendszer működését, erősíti a vénákat. A cickafark jótékony hatását fokozhatják egyes gyógynövények, például a vadgesztenye, a somkóró, a szúrós csodabogyó, az árnika vagy a hajdina.

Gyógyító hatás: Aromás, kesernyés ízű gyógynövény. Illóolajai és csersavai serkentik az étvágyat és az emésztést, továbbá görcsoldó és fertőtlenítő hatásúak. A cickafark ezenkívül gyorsítja a sebek, horzsolások gyógyulását, méregteleníti és erősíti a szervezetet. Enyhe mértékben csökkentheti a vrényomást, csillapíthatja a lázat. gátolja a gombák szaporodását, felső légúti megbetegedések esetén elősegíti a gyógyulást.

Hatóanyagok

A cickafark legfontosabb hatóanyagai közé tertozik az illóolaja, mely monoterpéneket, szeszkviterpéneket, valamint terpineolt és borneolt tartalmaz. Desztillálás közben értékes kamazulén is keletkezik benne. A felsorolt vegyületek csökkentik a nyálkahártyák duzzanatát, gyulladását. Ugyancsak fontos szerepet játszanak az emésztéssegítő glikozidok és keserűanyagok, valamint a görcsoldó hatású flavonoidok. A cickafark mindezeken felül csersavat, aminosavakat, cukrot és számos értékes ásványi anyagot tartalmaz. Magas káliumtartalma révén élénkíti a veseműködést, egyensúlyba hozza a szervezet vízháztartását.


Női panaszokra

A cickafark hatékonyan enyhíti az úgynevezett kismedencei disztónia tüneteit, vagyis az alhasi fájdalmakat (különösen menstruáció idején), továbbá a fejfájást.

KONYHAI TIPPEK
  • Mivel a cickafarkot ritkán kapni frissen, legjobb, ha magunk szedjük. Nem nehéz megtalálni, hiszen ez az igénytelen növény mindenfelé előfordul: mezőkön és tarlókon éppúgy, mint a megművelt termőföldek szélén.
  • A cickafark levele és virága sajátos, nagyon intenzív illatot áraszt, íze kissé pikáns.
  • Ugyanúgy felhasználható a zsenge növény (május), mint a virágzó (június-október).
  • A zsíros ételeket gyakran fűszerezik cickafarkkal. A salátaöntetknek finom, kissé kesernyés ízt kölcsönöz. A túróból vagy sajtból kjészült szendvicskrémeket kellemesen pikáns zamatúvá teszi.
  • A cickafark levét kipéréselhetjük saját kezűleg is. Ehhez cickafarkvirágra és -levelekre, valamint zöldségcentrifugára van szükségünk. A levet friss cickafark helyett is felhasználhatjuk salátaöntatak vagy levesek ízesítésére.
  • A cickafarkfűből vagy a növény virágából készített forrázat, illetve a belőlük kinyert lé kiválóan lakalmazható tavaszi vagy őszi tisztítókúrákhoz.
Cickafarkos túrókrém

Hozzávalók 4 személyre

- 2-3 marék zsenge cickafarklevél
- 1 marék turbolya- vagy korianderlevél
- 1 kisebb pris (kaliforniai vagy paradicsom-) paprika
- 20 dkg sűrű, krémes állagú túró
- 1 szál újhagyma 
- 1 gerezd fokhagyma
- 0,5 dl tej
- só, fekete bors
  1. A cickafarkot és a turbolyát vagy koriandert leöblítjük, lerázzuk róluk a vizet, majd finomra aprítjuk.
  2. A paprikát és az újhagymát megmossuk, megtiszítjuk, és nagyon apróra felkockázzuk. A megtisztított fokhagymát fokhagymapréssel összetörjük.
  3. A túróból a tejjel krémes massát keverünk. Beledolgozzuk a felaprított zöldfűszereket, a paprikát, az újhagymát és a fokhagymát. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
  4. Kenjük teljes kiőrlésű kenyére, vagy mártogassunk bele ropogós zöldségeket (sárgarépát, karalábét).


A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr7813767866

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása