A körömvirág-forrázat egyúttal javítja az étvágyat és csillapítja az emésztési zavarokat: védőbevonatot képez az emésztőrendszer nyálkahártyáján, serkenti az epetermelődést. Izzasztó hatásánál fogva enyhíti a megfázás tüneteit, görcsoldó tulajdonságának köszönhetően pedig csökkenti a menstruációs fájdalmakat. A körömvirágteát rendszerint az allergiások is jól tolerálják.
FORRÁZAT
Két kávéskanál felaprított, szárított körömvirág-virágzatot forrázzunk le 2 dl lobogva forró vízzel, majd meleg helyre téve hagyjuk állni 10 percig. Ha firss virágból készítjük a forrázatot, mindenekelőtt alaposan nézzük át egyenként a virágfejeket, mivel gyakorta bújnak meg bennük kisebb rovarok. Tartsuk szem előtt, hogy gyógyászati célokra kizárólag a narancsszínű virágok alkalmasak.
Gyógyító hatás: A körömvirág a benne található szaponinoknak, növényi nyálkának és flavonoidoknak köszönheti sebgyógyító tulajdonságát. A szalicilsav és az illóolajok baktériumölő hatást fejtenek ki, ezzel csökkentik a bőrsélüléseken át a szervezetbe jutó fertőzéseket. A karotinoidok semlegesítik a sejtekben lévő szabad gyököket, ezáltal rákmegelőző hatásúak.
Gyógynövény-tinktúra
A körömvirág-tinktúrában különösen erősen mutatkoznak meg a növény jótékony tulajdonságai. Öntsünk fel 20 g virágszirmot 100 g 40%-os alkohollal, majd tegyük félre 14 napra. Szűrjük át. A tinktúrát a sebes, fekélyes területek környékén paskoljuk a bőrbe. Borogatás készítéséhez a tinktúrát hígítsuk vízzel. A belsőleg alkalmazott oldat erőteljes görcsoldó.
Felhasználás allergiagyanú esetén
Rendszerint jól tolerálják a körömvirágteát az allergiára hajlamos emberek is. A biztonság kedvéért először végezzünk allergiatesztet az alkarunkon. Amennyiben nem jelentkezik allergiás reakció azután, hogy a forrázatot a bőrünkre kentük, nyugodtan fogyaszthatunk körömvirágteát.
FELHASZNÁLÁS
- Borogatás véraláfutásra - Nagy véraláfutásokat okozó sérülések esetén segítséget nyújt a körömvirágos borogatás. A beteg bőrfelületet borogassuk naponta 2-3 alkalommal 15-30 percig, amíg nem áll be javulás. A frissen elkészített forrázatba mártsunk kendőt, kissé csavarjuk ki, majd tegyük közvetlenül a véraláfutásra. Az egészet tekerjük be alufóliával.
- Tinktúra tyúkszem ellen - A tyúkszem, a szemölcs és a bőrkeményedés eredményesen kezelhető körömvirág-tinktúrával. Naponta többször kenjük át vele az érintett testrészt. A körömvirág hatóanyagai felpuhítják az elszarusodott bőrt, és elősegítik a hámsejtképződést.
- Rendszertelen és fájdalmas menstruáció esetén - A körömvirág jótékony hatású vegyületei védelmet nyújtanak a nyálkahártya számára, oldják a méhizomzatban fellépő görcsöket, ezáltal csillapítják a menstruációs panaszokat. A menstruáció kezdete előtt egy héttel mindennap háromszor igyunk meg egy csésze teát étkezés előtt.
- Érbetegségek és érfalgyengeség ellen - A körömvirág serkenti a vérkeringést, továbbá erősíti az érfalakat. Érbántalmak, végtagokban jelentkező vérellátási zavarok és kötőszövetgyengülés esetén a panaszokat napi 2 csésze tea fogyasztásával enyhíthetjük.
GYÓGYNÖVÉNYKEVERÉKEK
Menstruációs görcsök oldására
- 30 g körömvirág-virágzat
- 30 g palástfű
- 20 g orbáncfű
- 20 g rozmaringlevél
A keverékből készült főzet serkenti a méhnyálkahártya vérellátását és oldja az alhasi görcsöket.
A gyomornyálkahártya makacs gyulladás esetén
- 30 g körömvirágzat
- 30 g libapimpó
- 20 g kamillavirág
- 20 g édesköménymag
A tea csillapítja a gyomorgörcsöket, védőréteggel vonja be a gyomornyálkahártyát, valamint fokozza az epetermelést.
Kiütésekre
-30 g körömvirág-virágzat
- 30 g csalánfű
- 20 g gyermekláncfű, gyökérrel együtt
- 20 g vadárvácska-virág
Ez a keverék serkenti az anyagcserét. Tisztítja a vért, és szebbé varázsolja a bőrt.
ÉRDEMES TUDNI
Foghúzás után vagy fogínyssorvadás kezelése során sokat javíthatunk az ínyünk állapotán, ha körömvirágteás szájvízzel öblögetünk. A kezelés a fájdalmat is csökkenti.