A tea elkészítése - Tegyünk egy csészébe 1 kávéskanál szárított hársfavirágzatot, öntsünk rá forró vizet, és 10 percig hagyjuk állni. Igyunk belőle naponta háromszor, kis kortyokban.
GYÓGYÍTÓ HATÁS: A hársfavirág főbb gyógyhatású összetevői a farnezol tartalmú illóolaj, a növényi nyálka, flavonoidok és vitaminok. ezeknek melegítő, izzasztó, fájdalomcsillapító, izomlazító és köptető hatásuk van. A hársfavirágteának semmilyen káros mellékhatása nincs - akár mindennap ihatjuk.
kep: boraszportal.hu |
A hársfőzetet elsősorban influenzára és meghűléses megbetegedésekre használjuk. A flavonoidok javítják a bőr vérellátását, és érzékenyebbé teszik a verejtékmirigyeket, amelyek a tea elfogyasztása után már kisebb külső felmelegedés hatására is működésbe lépnek. A főzet izzasztó hatása délután és este a legerősebb.
Növényi nyálka tüdőhurut ellen - A hárs nagy mennyiségben tartalmaz növényi nyálkát, így enyhíti a köhögési ingert. Ugyanakkor elősegíti a légúti fertőzések gyógyulását.
ÉRDEMES TUDNI - Ahhoz, hogy elősegítsük a hársfavirágtea lázcsillapító és izzasztó hatását, elfogyasztása után feküdjünk le, és jól takarózzunk be.
FELHASZNÁLÁS
Álmatlanság és feszült idegállapot esetén A hársfavirággal készített esti fürdő lazító és altató hatású. 2-3 maréknyi hársfavirágot öntsünk fel 1 liter vízzel, és forraljuk fel. Szűrjük le, és öntsük a nem túl meleg fürdővízbe. A hársfavirágfürdő a gyerekeknek is segít este könnyebben elaludni.
Bőr- és testápolásra A hársfa friss főzetét arclemosáshoz is használhatjuk. A hársfavirág kisimítja és regenerálja a bőrt.
Duzzadt szemhéjra A hársvirág főzete csökkenti a duzzanatokat. Nedvesítsünk meg egy vattát a langyos főzetben, és tegyük 20 percre a szemhéjunkra.
GYÓGYKEVERÉKEK
Légutakat hidratáló főzet
-40 g hársfavirág,
-30 g cickafark,
-30 g orbáncfű
Ne feledjük, hogy meghűléses megbetegedések esetén sok folyadékot kell fogyasztanunk. A hársfavirágtea nemcsak csökkenti a test hőmérsékletét, de megkönnyíti a légutakban lerakódott váladék feloldását.
Meghűlés elleni tea
-40 g hársfavirág
-20 g bodzavirág
-20 g kamillavirágzat
-20 g citromfűlevél
Ez a gyógykeverék erősíti az immunrendszert. A teát az őszi-téli időszakban megelőzési céllal akár naponta is ihatjuk.
Lazító, stresszoldó keverék
-40 g hársfavirág
-20 g zsályalevél
-20 g kakukkfűlevél
-20 g citromfűlevél
Ez a gyógyfűkeverék lazító, altató hatású, erősíti az idegrendszert. Este, elalvás előtt javasolt fogyasztani.
Egyéb felhasználása:
Hársfavirág szörp
Hársvirág szörp készítése:
kép:bartotell.blogspot.hu |
Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoát-ot.
A 3. nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk.
Ebből a mennyiségből, körülbelül 3,5 liter szörp lesz. Amennyiben szép sárga színt szeretnénk neki adni, akkor 30 deka cukrot barnára karamellizálunk, majd ráöntünk három deci hideg vizet. Felforraljuk. Kihűlés után közé keverjük a sötétbarna lét. Semmi ízt nem ad, csupán színezi a szörpöt. Utólag is meg lehet csinálni.
Forrás: http://www.bartotell.blogspot.hu/