HÁRSFAVIRÁG TEA
2013. október 25. írta: TothTimcsi

HÁRSFAVIRÁG TEA

A hársfa tavasz végén, nyár elején virágzik, ilyenkor édes mézillatot áraszt. A néphit szerint a hársfa elraktározza magában a nap melegét, a hársfavirágfőzet pedig ezt a meleget adja vissza, ugyanis erősen izzasztó hatású. A hársfavirág flavonoidokat, csersavat, illóolajokat, szerves savakat, PP-vitamint és nyálkaanyagot tartalmaz. Lázcsillapító, izomlazító és epehajtó hatású. A hársfavirágzatból (Tiliae flos) készült tea hatásos a lázzal és köhögéssel járó meghűléses megbetegedésekre. A hársfatea ezenkívül megkönnyíti az elalvást, idegnyugtató hatású, étvágygerjesztő és izomlazító. Belsőleg alkalmazható a szájüreg és a torok öblögetésére is. Nem hiányozhat egyetlen háztartásból sem.

A tea elkészítése - Tegyünk egy csészébe 1 kávéskanál szárított hársfavirágzatot, öntsünk rá forró vizet, és 10 percig hagyjuk állni. Igyunk belőle naponta háromszor, kis kortyokban.

GYÓGYÍTÓ HATÁS: A hársfavirág főbb gyógyhatású összetevői a farnezol tartalmú illóolaj, a növényi nyálka, flavonoidok és vitaminok. ezeknek melegítő, izzasztó, fájdalomcsillapító, izomlazító és köptető hatásuk van. A hársfavirágteának semmilyen káros mellékhatása nincs - akár mindennap ihatjuk.

kep: boraszportal.hu
Flavonoidokkal az influenza és a megfázás ellen
A hársfőzetet elsősorban influenzára és meghűléses megbetegedésekre használjuk. A flavonoidok javítják a bőr vérellátását, és érzékenyebbé teszik a verejtékmirigyeket, amelyek a tea elfogyasztása után már kisebb külső felmelegedés hatására is működésbe lépnek. A főzet izzasztó hatása délután és este a legerősebb.

Növényi nyálka tüdőhurut ellen - A hárs nagy mennyiségben tartalmaz növényi nyálkát, így enyhíti a köhögési ingert. Ugyanakkor elősegíti a légúti fertőzések gyógyulását.

ÉRDEMES TUDNI - Ahhoz, hogy elősegítsük a hársfavirágtea lázcsillapító és izzasztó hatását, elfogyasztása után feküdjünk le, és jól takarózzunk be.

FELHASZNÁLÁS

Álmatlanság és feszült idegállapot esetén A hársfavirággal készített esti fürdő lazító és altató hatású. 2-3 maréknyi hársfavirágot öntsünk fel 1 liter vízzel, és forraljuk fel. Szűrjük le, és öntsük a nem túl meleg fürdővízbe. A hársfavirágfürdő a gyerekeknek is segít este könnyebben elaludni.
Bőr- és testápolásra A hársfa friss főzetét arclemosáshoz is használhatjuk. A hársfavirág kisimítja és regenerálja a bőrt.
Duzzadt szemhéjra A hársvirág főzete csökkenti a duzzanatokat. Nedvesítsünk meg egy vattát a langyos főzetben, és tegyük 20 percre a szemhéjunkra.

GYÓGYKEVERÉKEK

Légutakat hidratáló főzet
-40 g hársfavirág,
-30 g cickafark,
-30 g orbáncfű
Ne feledjük, hogy meghűléses megbetegedések esetén sok folyadékot kell fogyasztanunk. A hársfavirágtea nemcsak csökkenti a test hőmérsékletét, de megkönnyíti a légutakban lerakódott váladék feloldását.

Meghűlés elleni tea
-40 g hársfavirág
-20 g bodzavirág
-20 g kamillavirágzat
-20 g citromfűlevél

Ez a gyógykeverék erősíti az immunrendszert. A teát az őszi-téli időszakban megelőzési céllal akár naponta is ihatjuk.

Lazító, stresszoldó keverék
-40 g hársfavirág
-20 g zsályalevél
-20 g kakukkfűlevél
-20 g citromfűlevél

Ez a gyógyfűkeverék lazító, altató hatású, erősíti az idegrendszert. Este, elalvás előtt javasolt fogyasztani.

Egyéb felhasználása:

Hársfavirág szörp

Hársvirág szörp készítése:


kép:bartotell.blogspot.hu
Egy 5 literes üveget megtöltünk  alaposan megmosott  hársvirággal. Rászeletelünk 2 nagy citromot. Ráöntünk 2 kg kristálycukrot, és 3 liter előzőleg felforralt, lehűtött vizet. Beleteszünk 1 kávéskanál citromsavat, és 1 kávéskanál borkősavat. Szalvétával kötjük le, hogy szellőzni tudjon. 3 napig érleljük, közben naponta 4-5 alkalommal megkeverjük.
Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoát-ot.
A 3. nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk.
Ebből a mennyiségből, körülbelül 3,5 liter szörp lesz. Amennyiben szép sárga színt szeretnénk neki adni, akkor 30 deka cukrot barnára karamellizálunk, majd ráöntünk három deci hideg vizet. Felforraljuk. Kihűlés után közé keverjük a sötétbarna lét. Semmi ízt nem ad, csupán színezi a szörpöt. Utólag is meg lehet csinálni.

Forrás: http://www.bartotell.blogspot.hu/

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr3413768110

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Irén Kovács 2016.03.08. 17:50:52

Tisztelettel kérdezném, hogy gyerekek is fogyaszthatják a hársfa teát büntelenűl?

Tóth Tímea 2016.03.08. 18:19:04

Köszönöm kérdését kedves Irénke! 12 éves kor alatt nem nagyon adható gyerekeknek azok a gyógyteák amiket mi iszunk. Bár vannak kivételek, mert az édeskömény tea adható kisebb gyerekeknek is. De a kamillával és a hársfával vigyázni kell, napi egy pohár, és csak betegség idején alkalmazható kisebb gyerekeknél, de akkor is inkább teakeverékekben. 12 éven felüli gyermekek már napi 3 csészével ihatnak. Köszönöm, további nagyon szép napot, jó egészséget kívánok Önnek és kedves családjának!

Melinda Balázs 2016.03.21. 07:09:33

Jó reggelt!szeretném meg kérdezni hogy a 9 éves fiam szàrazon köhög màr lassan 1.5 hónapja,1 hetes kieséssel mindig vissza esik,sajnos vissza fertözik egymàst az iskolába!adhatok neki esetleg hársfa teàt hàtha az segit neki?Van hogy fulladàs szerűen tör rà a köhögés, mert nem tudja abba hagyni!az orvos köptetőt irt fel neki(de a száraz köhögése ugyan úgy megvan) prospan-t.Ha ihatja a teàt, elkészitést tudna nekem javasolni? És lenne még egy kérdésem,én néha szoktam inni citromfű teàt esténként(az emésztésem miatt)de van olyan,nem mindennap, hogy a 3 evesem bele bele iszik.ez mennyire okoz bajt egy kicsinél?én nem làtom hogy rosszul lenne,csak hogy az amúgy is rendetlen székletén segit neki is(a kamilla tea nem vált be).vàlaszàt előre is köszönöm!

Tóth Tímea 2016.03.22. 12:04:58

Kedves Melinda! Mint ahogy az előző kérdezőnek is írtam, lehet 9 éves gyermeknek is hársfavirág-teát fogyasztania, de csak napi egy pohárral. A köhögés arra szolgál elvileg, hogy felszakadjon a váladék ami lerakodott. Hát én nem mindig bízom az orvosok gyógyszereiben, én a 6 éves kislányommal is csak az acc 100-ast itatom napi kétszer, és emellett sok teát is fogyasztunk. A Köhögésről bővebben itt olvashat http://betegseg-gyogyitas.blogspot.hu/2013/10/kohoges.html! A citromfű tea szerintem nem okozhat a kicsinél sem gondot, főleg, ha csak belekortyol. Emésztésre esetelg édeskömény teát probáljanak a kisgyermeknél, ezt a teát egész kicsik is fogyaszthatják! A citromfűteáról itt írtam http://timcsigyogynoveny.blogspot.hu/2013/10/citromfu-tea.html Köszönöm kedves sorait! Jó egészséget kívánok!
süti beállítások módosítása