A gesztenyefa a 16. század óta díszíti a parkokat és a kerteket. A gesztenyének az érrendszerre gyakorolt gyógyító hatását csak mostanában kezdik értékelni. Az érrendszeri megbetegedések megelőzése és gyógyítása terén a gesztenyekivonat mára népszerűvé lett.
Jellemzők: A vadgesztenye egyenes törzsű, szétterülő koronájú lombhullató fa, a szappanfafélék családjába tartozik. A tornyos virágzatba tömörülő fehér vagy pirosas virágokból augusztusban kerek, tüskés termés fejlődik ki. A zöld burokban csillogó, barna mag: a vadgesztenye rejtőzik.
Előfordulás - A vadgesztenye a Balkánról és Kis-Ázsiából származik. Ma már csaknem egész Európában megtalálható, főleg parkokban nő.
Gyógyászati alapanyag
Gyógyszer-alapanyagként elsősorban a magját használják fel. A virágából, leveléből és kérgéből
készült kivonatot ritkábban használják.
Összetevők - Fő összetevője az érrendszerre jótékony hatással bíró, kb. 30 szaponinból álló összetett keverék, az eszcin. További aktív összetevői: csersav, flavonoidok és keményítő. Levelének, kérgének és virágának eszcintartalma alacsonyabb, mint a magoké.
![](http://gyogykincs-tar.blog.hu/media/image/imported/2013-07-20/13768146/h_vadgesztenye_2.jpg)
![](http://gyogykincs-tar.blog.hu/media/image/imported/2013-07-20/13768146/h_BIOMED_Vadgesztenye_krem_60g.png)
ÉRDEMES TUDNI - Gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban általában kaphatók vadgesztenyéből készült termékek. Szárított kérget és virágát is forgalmazzák.
ALKALMAZÁSA
Tinktúra - 50 g friss, darabolt vadgesztenyét öntsünk le 1 dl alkohollal ( vagy pálinkával), és pihentessük 10 napig. Vénás panaszok és ödéma esetén naponta 2-3 alkalommal fogyasszunk 10-20 cseppet egy kis vízzel elkeverve.
Késztermékek - Gyógyszertárakban kaphatók különféle ún. galenusi szerek (alkoholos kioldás, vízben főzés, forrázás útján nyert kivonatok), amelyeket belsőleg és külsőleg is alkalmazhatunk. A készítmények többsége 20-40 mg eszcint tartalmaz. Hajszáleres bőrre számos tonik és krém is kapható.
Fürdőadalék, borogatás - 1 maréknyi apróra vágott vagy porított fakérget tegyünk 1 liter hideg vízbe. Forraljuk fel, és 10 perc elteltével szűrjük le. A kivonatot használhatjuk ödémára, zúzódásokra készített borogatásokhoz, vagy aranyér esetén adjuk a fürdővízhez.
Főzet aranyérre - Fél kávéskanál vadgesztenyekérget, fél kávéskanál kamillát és fél kávéskanál cickafarkot forrázzunk le 2 dl vízzel, és hagyjuk állni 3 percig. Naponta kétszer igyunk egy csészével, aranyér esetén segíteni fog.
Virágtinktúra - 2 marék fehér vadgesztenyevirágot tegyünk 5 dl alkoholba, pihentessük néhány napig, majd szűrjük le. Hátfájdalom vagy reuma esetén bekenhetjük vele a fájó részt, a vérkeringés javítására fogyaszthatunk belőle néhány cseppet.