Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati célokra főleg szárított vagy friss levelét használják fel, amelyet a virágzási időszakban gyűjtenek (májusban és júniusban virágzik), és a közvetlenül a talajnál található részével együtt szedik le.
HATÓANYAGOK
A lándzsás útifű iridoid glikozidokat (aukubin, katalpol) tartalmaz. Ezek különösen angy számban fordulnak elő a növény fiatal leveliben. Az aukubin bomlásterméke antibakteriális hatású. Nagy jelentősége van ezenkívül az irritációt enyhítő növényi nyáknak, valamint a nyálkahártyát védő flavonoidoknak. A növényben található egy kevés kovasav is, valamint cinket és káliumot tartalmazó ásványok és vitaminok.
FELHASZNÁLÁSA
A lándzsás útifüvet főleg légúti fertőzések enyhítésére használják, de szájüreg- és torokgyulladás esetén is alkalmazzák. Erősíti a szervezet ellenálló képességét. A népi gyógyászatban külsőleg is használják - gyorsítja a sebgyógyulást, enyhíti a kötőhártya-gyulladás tüneteit és rovarcsípés utáni viszketést. Lándzsás útifűvel gyógyították korábban a petefészek gyulladást és a gyomorgörcsöket is. Néhány országban a lándzsás útifű leveleit a spenóthoz hasonlóan fogyasztják.
Forrázat - 2 kávéskanál lándzsás útifű levelet forrázzunk le 2, 5 dl vízzel, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés és megfázás esetén igyunk meg belőle naponta 3-4 csészével.
Tinktúra - a lándzsás útifű leveléből frissen préselt léből egy pohárnyi mennyiséghez öntsünk egy pohár alkoholt. Jól lezárt üvegben legalább egy hétig hagyjuk állni. Külsőleg rovarcsípés esetén, belsőleg köhögésre és gyomorpanaszokra alkalmazzuk.
Ital - Friss leveleket aprítsunk fel mixerben, vagy törjünk szét mozsárban, és a levét nyomjuk ki egy konyharuhán keresztül. A lé sebesülések esetén külsőleg alkalmazható.
Szirup - 100 g lándzsás útifű levelet tegyünk 1 dl vízbe, mixerben aprítsuk fel, adjunk hozzá 10 dkg cukrot, és főzzük néhány percig. Szűrjük le. Köhögés esetén együnk be egy evőkanállal, naponta többször.
Kész termékek - A gyógyszertárban kapható lándzsás útifű kivonatot tartalmazó szirup, drazsé és csepp, ezek általában köhögéscsillapító hatásúak. Szárított levelet is vehetünk, amely számos gyógynövénykeverék része.
ÉRDEMES TUDNI
A lándzsás útifű levelét legjobb a növény virágzásának kezdeti szakaszában leszedni. Ha túl lassan szárítjuk, megpirosodik - ez arra utal, hogy az értékes aukubin lebomlott.
FIGYELMEZTETÉS!
Az útifűfélék orvosi alkalmazásával kapcsolatban nincs ellenjavallat.