A martilapu-virágzatnak kellemes, viaszra emlékeztető illata van. |
Asteraceae / Fészekvirágzatúak családja
Egyéb elnevezései: lókörömfű, körömlapu, parti lap, szattyú
Az Európából és Ázsiából származó évelő növény legfeljebb 30 cm magas. Tél végén, kora tavasszal nyílik. Előbb megjelnnek a virágzatok, később a szív alakú tőlevelek. A sárga virágzatok vöröses pikkelylevelekkel borított tőkocsányok csúcsán helyezkednek el.
A legrégibb köhögés elleni szer. Már a hajdani görögök beszívták a tűzre vetett növény gőzét, hogy az asztmát enyhítsék, szüntessék.
FELHASZNÁLT RÉSZEI
A virágzatokat hasznosítják, amelyeket februártól májusig gyűjtenek, és árnyékos, jól szellőző helyen szárítanak. A kereskedelmi forgalomban forrázatként használják.
HATÓANYAGA
A martilapu virágai kb. 6-10%-ban cseranyagokat, falvonoidokat, triterpénszármazékokat tartalmaznak. A növényben a pirrolzidin-alkaloidok közül a veszélyes szenkrikin és a tussilagin is fellelhető (májkárosítók!).
Veszélyes-e a martilapu? Van-e pirrolizidin alkaloidoknak mérgező hatása a májra - ez a kérdés megosztja a fitoterapeutákat: némelyek azt mondják, hogy a növény milliomod része káros anyag (kg-ként 1 mg), amely a forrázatba alig kerül be. Mások szerint viszont meg kellene tiltani a növény használatát. A pirrolizidin alkaloidok vízben nem, alkoholban viszont jól oldódnak, ezért a növényből szeszes kivonatot nem szabad készíteni!
GYÓGYHATÁSA
A martilapu virágai flavonoidtartalmuk miatt görcsoldó hatásúak. A fitoszterollal együtt ezek a flavonoidok gyulladásgátlók is. A nyálkaanyagoknak köszönhetően a virágok köhögéscsillapítók, illetve köptetők. A tanninok fertőtlenítő hatásúak.
FELHASZNÁLÁS
A martilapu virágait a hörgők gyulladása és száraz köhögésesetén, továbbá a heveny és idült szájüregi és garatbetegségek kezelésére használják.
FIGYELMEZTETÉS!
A növény pirrolizidin alkaloidtartalma miatt mérgező. A martilapuvirággal történő kezelés ezért 4-6 héten túl határozottan nem ajánlott. A martilapufű használata ellenjavallt terhes és szoptatós nőknél. A pirrolizidin alkaloidok májkárosító hatásúak.
GYŰJTÉS
Március - áprilisban szedhető a virág, májustól júliusig a levél.
Köhögés
Erős köhögéskor a martilapu - váladékoldó és gyulladásgátló tulajdonságainál fogva - jó szolgálatot tesz. Kora tavasszal már nyíló sárga szirmait, májusban kibomló leveleit érdemes gyűjteni.
Csészénként egy púpozott kávéskanál levelet és virágot számítsunk, fele-fele arányban. Leforrázzuk, majd fél perc múlva leszűrjük a teát. Minél forróbban iszogassuk, napjában többször, mézzel édesítve.
ALKALMAZÁSA
Bármilyen formában, illetve gyógykészítményként is, csak orvos dönthet a martilapuval történő kezelésről.