ORVOSI FÜSTIKE - Fumaria officinalis
2011. július 23. írta: TothTimcsi

ORVOSI FÜSTIKE - Fumaria officinalis


Egyéb elnevezései: füstikefű, eperfű
A füstike egynyári, 10-30 cm magasra növő növény, amely Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában gyakori az utak mentén és az ódon falakon. Felemelkedő vagy felálló szára kékeszöld, vékony. Levelei kétszeresen szárnyasan összetettek. Májustól októberig virágzik. Virágfürtjeiben a sarkantyús virágok élénk rózsaszínűek. Termése egymagvú, gömb alakú makk.

Felhasznált részei
A virágzó hajtásokat hasznosítják. Tavasztól őszik gyűjtik be, majd szárítják; forrázatként, porként alkalmazzák. Kivonatát por formájában és tinktúraként, rebarbaraszirup részeként vagy gyógykészítmények előállításához használják.

HATÓANYAGA
A füstikében 30-féle alkaloid van (mintegy 0,4%-ban). Legnagyobb mennyiségben protopin található benne. Tartalmaz még flavonoidokat, szerves savakat (fumársav) és mézgát.

A füstikét a leghatékonyabb gyógynövények közé sorolják, kiváló tulajdonságai és számos felhasználási módja miatt (teája étvágygerjesztő, emésztést serkentő, külsőleg pikkelysömör, ekcéma ellen használják). Különböző bioaktív anyagokat tartalmaz. Jótékony hatású az idegrendszer működésében szerepet játszó GABA receptorokra.

GYÓGYHATÁSA
A füstikének szabályozó szerepe van az epekiválasztásban, valamint hashajtó, vérnyomáscsökkentő és vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik. Görcsoldó, anticholinerg (acetil-cholin-ellenes) allergia elleni hatása is ismert. Akárcsak a kelidonin, hat az idegrendszert szabályozó GABA receptorokra.

FELHASZNÁLÁSA
A füstikében található protopin főleg a simaizomzatra hat, ez lehetővé teszi a gyomor-, bél- és epebántalmak (epe, emésztési zavarok, bélműködési problémák és hányinger) kezelését. Nyugtató hatása miatt pl. a szívritmuszavarok, a magas vérnyomás, az asztma tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Külsőleg a pikkelysömör, az ekcéma és a hámlás kezelésére ajánlják.

FIGYELMEZTETÉS!
A füstike használatának nincs ellenjavallata. A füstike teája erős hatású, ezért alkalmazásakor ajánlott az óvatosság. Öngyógyításra NEM alkalmazható!

ALKALMAZÁSA
BELSŐLEG
Gyomor-, bél- és epebántalmak, szívritmuszavarok, magas vérnyomás, asztma
Teaforrázat: 2 kávéskanál szárított virágos hajtásvéget tegyen 1,5 dl forró vízbe és 10 percig hagyja ázni, majd szűrje le. Napi adag: 1 csésze étkezés előtt 30 perccel. (Fokozódó fájdalom esetén étkezések között is alkalmazza).
Tinktúra: 30-50 cseppet keverjen el 1 pohár vízben, és étkezés előtt 30 perccel igya meg.
Kapszula (400 mg port tartalmazó): Napi adag; 3-4 alkalommal 1 nag pohár vízzel.
Kapszula (250 mg száraz kivonatból): Napi adag: 3-4 alkalommal 1 nagy pohár vízzel.

KÜLSŐLEG
Pikkelysömör, ekcéma, hámlás
Borogatás: a fent leírt forrázatba mártott ruhával naponta kétszer-háromszor borogatni.

Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz!







A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr4813768472

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása