CSARAB-ERIKA - Calluna vulgaris (Erica)
2011. április 29. írta: TothTimcsi

CSARAB-ERIKA - Calluna vulgaris (Erica)

Ericaceae / Erikafélék családja


Egyéb elnevezései: seprűvirág, erika, avarhanga

A csarab egész Európában eltejedt törpecserje. A 10-50 cm magas növény a nedves talajon szőnyegszerűen terül el. Elágazó szárának kis ágai felfelé nyúlnak, és szorosan egymáshoz simuló leveleket tartanak. 2 mm-es négyszögletű toktermése tele van maggal.

A csarab apró, rózsaszín vagy lila virágainak négy szirma harangra emlékeztet.


FELHASZNÁLT RÉSZEI

A virágos hajtásvégeket hasznosítják, amelyeket a virágzás végén gyűjtenek be. A virágzás jóliustól októberig tart, az éghajlattól függően. Szárítva, forrázatként vagy tinktúraként használják. Különféle gyógkészítmények alapanyaga is.

HATÓANYAGA
A csarab is tartlmazza azt a hatóanyagot, amelyet az Erikafélék családjába tartozó növények nagy részében megtalálunk. Ez az arbutozid, amelynek származéka a baktériumölő hatású hidrokinon.
A csakab összetetéle - mintegy 15% arbutozidot és szabad hidrokinont tartalmaz - igen közel áll a medveszőlőéhez. A csarabban 3-5% tannin is található.

A limoges-i egyetem francia kutatócsoportja kimutatta, hogy a hagyományosan a csarabnak tulajdonított gyulladásgátló tulajdonság egyik alkotrészének, az urszonsavnak köszönhető, amely képes a lipoxigenáz enzim tevékenységét is gátolni (innen eredeztethető a rák kialakulási mechanizmusával szemben kifejtett védelmező tevékenysége).





GYÓGYHATÁSA
A csarab vízhajtó és húgyúti fertőlenítőszer. Utóbbi célra azonban a medveszőlő hatékonyabb.
Más növényekkel együtt használva kiváló méregtelenítő hatású.

FELHASZNÁLÁSA
A csarabot a leggyakrabban a húgyutak heveny és idült gyulladása esetén javasolják.
Vízhajtó tulajdonsága miatt vesekő esetén kiváló kiegészítő kezelést jelent. Reumás eredetű gyulladások és köszvény kiegészítő kezelésére is kiváló.

FIGYELMEZTETÉS!
A csarabnak mind ez ideig semmilyen mérgező vagy káros hatása nem ismert. Még hosszan tartó alkalmazása esetén sem volt semmilyen mellékhatása.

ALKALMAZÁSA

BELSŐLEG

Húgyutak heveny vagy idült gyulladása 

Teaforrázat: 50 g szárított növényt tegyen 1 liter forrásban lévő vízbe; naponta 4 alkalommal.
Tinktúra: 40 cseppet keverjen el 2 dl vízben vagy forázatban; naponta 4 alkalommal.

Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz!


A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr4013768540

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása