A havasi sisakvirág az Európában fellelhető egyik legmérgezőbb növény, ugyanakkor gyógynövény is. A régmúlt időkben a füvesemberek kivételes tulajdonságai miatt értékelték nagyra a sisakvirágot. Csak a homeopátia vívmányinak köszönhetően lehet kockázat nélkül kihasználni a növény fájdalom- és lázcsillapító hatását.
JELLEMZŐK: A havasi sisakvirág a boglárkafélék családjába tartozik, feltűnő, rikító kék vagy sötétlila, sisak formájú virágai vannak. Ezek füzérvirágzatot alkotnak az egyenes szár tetején, amely akár 150 cm-es magasságot is elérheti. Leveleinek és gyökerének kellemetlen, erős illata van.
ELŐFORDULÁS - A havasi sisakvirág főleg Európa, Ázsia és Amerika legmagasabb hegyein található meg. Árnyékos területeken, nitrogénben gazdag hegyi réteken és patakok partján nő. Kertekben dísznövényként is tartják.
GYÓGYÁSZATI ALAPANYAG - A gyógyszerek előállításához gyökerét és gyökérgumóit használják.
GYÓGYÍTÓ ÖSSZETEVŐK
A havasi sisakvirág az egyik legmérgezőbb a Magyarországon előforduló növények közül. Minden része különféle mérgező alkaloidokat tartalmaz, főleg akonitint és napelint, amelyek az idegrendszerre, a szívre és az izmokra hatnak. A növény a bőrrel érintkezve hólyagokat, ödémát okoz. Az akonitin mennyisége változó lehet az egyes növényekben, de halálos adagja 2-5 mg. Mérgezés esetén láz, hányás, görcsök, szédülés, fejfájás, bénulás lép fel, és hamar bekövetkezik a szívműködés vagy a légzés leállása.
JAVALLATOK - A népi gyógyászat mérgező volta miatt egyáltalán nem alkalmazza a havasi sisakvirágot, de méregként rendkívül népszerű volt. Magyarországon gyógyszerek vagy természetgyógyászati készítmények előállításához sem használják.
Homeopátiás alkalmazása azonban jelentős. Kisebb adagokban a sisakvirág alkaloidjai fájdalomcsillapító hatásúak. A homeopátiás szert ezért reumatikus fájdalmak, köszvény, idegfájdalmak kezelésére alkalmazzák, külsőleg és belsőleg egyaránt.
ALKALMAZÁSA
Figyelem!
Mérgező tulajdonsága miatt a sisakvirág önállóan nem alkalmas a gyógyításra. A mérgezés jellemző tünetei az égő és csiklandozó érzés a szájüregben, a kéz- és lábujjakban, az ömlő verejték, a remegés -ezekhez a tünetekhez később émelygés, hasmenés, a fájdalomra való érzéketlenség és megnövekedett mennyiségű vizelet társul. Mérgezés esetén azonnal hívjunk orvost. Elősegélyként a torok ingerlésével vagy sós víz itatásával idézünk elő hányást.
Homeopátiás szerek
Az Aconitumot a friss, virágzó növényből nyerik. Fertőzések, például megfázás és láz esetén segít, de szorongás ellen is hatásos. A betegség kezdeti szakaszában használjuk.
Gyári készítmények
Mivel könnyű túladagolni, a sisakvirágot sok országban kivonták a gyógyszeralapanyagok közül.
ÉRDEMES TUDNI
A havasi sisakvirág nagyon mérgező! A káros anyagok a bőrön keresztül is bejuthatnak a szervezetbe. Jobb, ha a gyermekek meg sem érintik a növényt. Ehető növények közelében nem szabad ültetni.