Régen májpanaszok és emésztési zavarok esetén használták.
A kékeslila színű, jellegzetes virág kora tavasszal nyílik. A levelek formája, gyógyító célú felhasználása okán a növényt régi szakmunkákban "májfűnek" és "májgyógyítónak" is nevezték, de tudományos neve is a májra (hepar) utal. Háromkaréjú levelei miatt számos európai nyelvben a szentháromsághoz kapcsolták elnevezését.
Jellemzők: A boglárkafélék családjába tartozó kékeslila virágú növény kora tavasszal virágzik. Barnáspiros, keserű levele csípős és mérgező hatású, ingerlő anyagot tartalmaz. A vadon termő növény jelenleg védett. Szép virága miatt gyakran termesztik kertekben is.
ElőfordulásA májvirág Európa és Észak-Amerika mérsékelt éghajlatú vidékein, valamint Közép- és Kelet-Ázsiában nő. Főleg lombhullató, ritkábban tűlevelű erdőkben található meg; a meszes és az agyagos talajt kedveli.
Gyógyászati alapanyag
Mivel megállapították, hogy a májvirág mérgező, manapság ritkábban gyűjtik. Régebben április végétől május végéig gyűjtik. Régebben április végétől május végéig gyűjtötték a levelét.
HATÓANYAGOKA növény egy mérgező glikozidot: ranunkulint tartalmaz, amely szárításkor és szétmorzsoláskor glükózra és a bőrt, valamint a nyálkahártyát irritáló protoanemoninra bomlik. Mivel ez az anyag nagyon keserű, mérgezés csak a legritkább esetben következik be. A májvirág leveliben emellett csersav, flavonoid, glikozid és antocián található.
FELHASZNÁLÁSI JAVASLATA népi gyógyászat csak ritkán használja a növényt májpanaszokra. Korábban epekő és epehomok, valamint a vese- és a húgyhólyag betegségei esetén ajánlották. A májvirágot külsőleg borogatásként alkalmazták sebek, kötőhártya gyulladás, fekély és kiütés esetén. A homeopátiában időnként a májban kialakult passzív vérbőség, illetve hörghurut ellen alkalmazzák.
FELHASZNÁLÁS
Tea - Epekő és májpanaszok ellen szárított májvirágból készült forrázatot használtak. A teát vérző fogíny esetén szájöblítésre, illetve nehezen gyógyuló sebek lemosására alkalmazták.
Tinktúra - A májvirágból készült tinktúrát szárított növényből és borpárlatból készítették. Úgy tartották , hogy segít májpanaszok, epehólyag- és vesebetegség esetén.
Bor - Emésztési zavarok ellen a növényt fehérborba keverve alkalmazták.
Homeopátia - Krónikus hörghurut hirtelen tünetei esetén, valamint bizonyos májpanaszok ellen májvirágkivonatot tartalmazó homeopátiás szert szoktak alkalmazni - de csak homeopátiás szakemberrel való konzultáció után.
ÉRDEMES TUDNI
A májvirágot lehetőleg ne használjuk közvetlenül gyógyászati célból. Jelenleg csak a homeopátiában alkalmazzák.
A bejegyzés trackback címe:
https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr4413768058
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kavics 2013.12.06. 21:27:27
Ezt a növényt nagyon jól ismerem, sok van itt az Alpok erdeiben :-)