SZEGFŰSZEG - Syzygium aromaticum
2012. december 18. írta: TothTimcsi

SZEGFŰSZEG - Syzygium aromaticum

fogfájásra és a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásaira.

A szegfűszeg (Eugenia Caryophyllata) az egész világon borok, sültek, savanyúságok, gyümölcsök aromás fűszereként ismert. Mivel erősíti a gyomrot és segíti az emésztést, tökéletesen illik zsíros, nehéz ételekhez. A gyógyászatban mindenekelőtt a fogászat használja ki a szegfűszegolaj antiszeptikus hatását.

Jellemzők: A mirtuszfélék családjába tartozó örökzöld szegfűszeg fája a 20 méteres magasságot is elérheti. Bőrszerű leveleit számos olajmirigy borítja. A hajtások végén nyílnak a sárgás-rózsaszínes, ernyő alakú virágzatok. A szegfűszegnek fás-aromás illata és erős íze van.

Előfordulás: A szegfűszeg eredetileg az indonéz Malaku-szigetekről származik. Manapság Délkelet-Ázsiában, az Indiai-óceán és Kelet-Afrika egyes szigetein termesztik.
Gyógyászati alapanyag: gyógyászati szempontból mindenekelőtt a szegfűszeg virágbimbóinak van jelentőségük, amelyeket általában kézzel szednek le és a napon szárítanak meg. Az illatos illóolaj a növény valamennyi részében megtalálható. ezt a levelekből és a gyökérből nyerik ki.
Hatóanyagok: A szegfűszeg 15-22% illóolajat tartalmaz. Összetételének - eugenol, acetil-eugenol, kariofillén - köszönhetően antiszeptikus és fájdalomcsillapító hatású. Ezenkívül találhatók benne cserzőanyagok, flavonoidok és étkezési olajok.

Javallatok: A szegfűszeg illóolaja baktérium-, gomba- és vírusölő hatású, a szájüreg és a torok gyulladásos állapotaira használják. A cink-oxiddal szilárd vegyületet alkot, a fogászatban ezért ideiglenes tömésként vagy gyökértömések kiegészítő anyagaként alkalmazzák. Reumatikus panaszokat és idegfájdalmakat külsőleg kezelnek vele.

Érdemes tudni
Gyógyászati célokra csak egész szegfűszeget használjunk, ne őröltet, mivel az előbbi jóval több illóolajat tartalmaz.

ALKALMAZÁS

Szegfűszegolaj: Erős fogfájás enyhítésére tegyünk egy csepp illóolajat közvetlenül a fájdalmas területre. A szegfűszegolaj fogcseppeknek (30%-os hígításban) és fogkrémeknek is lehet összetevője. Reuma ellen keverjünk néhány cseppet 1 dl olívaolajhoz, és dörzsöljük be vele a fájó testrészt.

Tinktúra: Öntsünk le 20 g szegfűszeget 1 dl tiszta (70%) szesszel. Nagyjából 10 nap múlva szűrjük le. Szájöblítéshez és toroköblögetéshez adjunk néhány cseppet egy fél pohár vízhez.

Erősített tinktúra
Étvágytalanság és emésztési zavarok esetén fahéj vagy gyömbér hozzáadásával fokozhatjuk a szegfűszegtinktúra hatását. Naponta többször fogyasszunk 15-20 cseppet vízbe vagy teába keverve.

Szájöblítő folyadék 
A szájüreg és a torok gyulladása esetén a szegfűszegolajat 1-1,5%-os vizes oldatban használjuk szájöblítésre és toroköblögetésre.




Német elnevezése: Gewürznelke
Gúla alakú örökzöld növény, bőrszerű levelekkel. Amikor a virágcsésze és a virágzati tengely vöröses színűvé lesz, akkor gyűjtik, néha kétszer is évente és gonddal megszárítják. A friss és jól szárított elsőrendű árú, gyenge nyomásra illóolajat választ ki, mely eugenol néven jön forgalomba.

Hazája Molukki és Filliippini szigetek.
Története már időszámításunk előtt elkezdődött. A kínai Han-dinasztia idejében már használták szagtalanításra, sőt a lehelet frissítésére is. A középkorban nagyon értékessé vált, még az arannyal is vetekedett.
Később a hollandok kezébe került a szegfűszeg kereskedelmének monopóliuma, akik úgy próbálták a saját malmukra hajtani a vizet, hogy a területeiken kívül eső szegfűszeg-lelőhelyeket megsemmisítették. A fák felégetése oda vezetett, hogy az érintett területeken egyre több járvány pusztított.

A szárított virágbimbókat, a leveleket és a növény szárát alkalmazzák gyógyászati és egyéb célokra is. Ez a bimbó illóolajat, galluszsavat (növényi sav, antioxidáns hatású) és flavonoidokat tartalmaz.
A zsenge bimbókat pálmalevélbe csomagolják, így sötétednek az általunk is ismert barna színre.
A legillatosabbak a fiatal, legzsengébb bimbók, ezek a legjobb minőségűek is. A nevét szögre emlékeztető formájáról kapta.
A belőle készült tinktúra, mely szegfűborsnak alkoholban áztatása útján, rendszerint azonban illóolajából készül, izgató hatása folytán bedörzsölő szer.

Fogfájás ellen 

  • 5 g szegfűszeg olajat, 
  • 1 g kámfort 
  • 10 g alkoholban keverünk el és az odvas fogba (1-2 cseppet vattára cseppentve) helyezzük.

A gyökér főzet idősebb emberek emésztés hiányát, a vastagbél és hörgők hurutját megszünteti.

Mi mindenre jó ez az illatos csoda?

  • A szárított rügy nagyjából 20%-át teszi ki az eugenol illóolaj. Ez az olaj gomba-, vírus- és baktériumölő tulajdonsággal is bír
  • -Fájdalomcsillapító
  • -Fertőtlenítő
  • -Emésztést serkentő
  • -Megelőzhető a segítségével a hányinger és a hasmenés
  • -Többféle köptetőnek és görcsoldónak is ez az alapja
  • -Segít a dohányzásról való leszokásban
  • -Távol tartja a rovarokat
  • -Öblögetőszert készíthetsz belőle a szájüreg fertőtlenítésére
  • -Enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlen tüneteket
  • -Antiszeptikus hatású italként is alkalmazhatod, ha a szegfűszeget különböző gyógytea-füvekkel együtt leforrázod, és teaként fogyasztod.

A szegfűszeg illóolaja meleg, fás, aromás illat, télen kimondottan segítségedre lesz abban, hogy meghitt karácsonyi hangulatba kerülj.

A szegfűszeg illóolaja:

  • -Serkenti az agyműködést
  • -Növeli a koncentrációt
  • -Afrodiziákumnak is remek
  • -Javítja a közérzeted

Ezen kívül a gasztronómiában is széles körű a felhasználása. Szinte elképzelhetetlen nélküle egy ízletes kompót vagy almás sütemény. A karácsonyi sütik, mézeskalácsok elengedhetetlen fűszere. Ínyenceknek még húsokhoz is kitűnő, főleg pácokhoz használatos.
Tudtad, hogy a sütőtök egyszerűen fenséges egy kis szegfűszeggel?
Próbáld ki egy kis őrölt szegfűszeggel megszórni a nyers sütőtököt, és így megsütni, nagyon fog ízleni.
Ha egy kicsit elcsábulnál így karácsony tájékán, akkor ezt egy bögre forralt borral is megteheted, aminek nagyon pikáns ízt kölcsönöz ez az illatos fűszer.
A kínai öt fűszer keveréknek is az egyik összetevője.

Tipp: 
Ínygyulladás kezelésére úgy alkalmazhatod, ha egy kis zsályateába teszel néhány szem szegfűszeget, állni hagyod néhány órán át, majd ezzel a keverékkel öblögetsz.

Forrás anyag: 
mannaszappan.hu
Varró Aladár Béla: Gyógynövények, gyógyhatásai


A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr2913768198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása