Füge, közönséges - Ficus carica
2012. május 13. írta: TothTimcsi

Füge, közönséges - Ficus carica


Moraceae/Eperfafélék családja

A földközi-tengeri országokban gyakori fügefa alacsony termetű, de elérheti a 10-12 m-es magasságot is. A fatörzs sima kérge hamuszürke színű, tejnedvben gazdag. Nagy levelei a széleken fogazottak és 3-tól 5 karéjosak. Ehető húsos termése a füge. A befelé fordult virágzati tengely húsosodik el, ez adja az étkezsére is alkalmas füge áltermést. A füge eredetileg zöld, majd éretten lila színűvé válik.

FELHASZNÁLT RÉSZEI

A termés és a levél kerül felhasználásra, főleg tinktúra formájában. A termés frissen és szárítva fogyasztható; használják főzetként is.

HATÓANYAGA

A friss füge 13-20% cukrot (glukózt), gyulladásgátló hatású flavonoidokat, vitaminokat (béta-karotin, B1, B3, PP-, C-), ásványi anyagokat (kálium, vas, kalcium stb.), valamint enzimeket(proteázt, lipázt, diasztázt) és szerves savakat tartalmaz. A levelek szintén gazdagok szerves savakban.

A füge levelét hagyományosan a cukorbetegség gyógyszereként alkalmazzák a portugáliai Estremadurában. Állatkísérletek alapján kimutatható volt, hogy egy 100 g levélből készült főzet (amelyet 30 percig 9 dl vízben forralnak) alkalmas a vércukorszint csökkentésére; a készítmény ugyanis csökkenti trigliceridszintet 77-ről 66%-ra (míg a koleszterinszint változatlan marad).

GYÓGYHATÁSA

A fügefa termése szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amelyet a Szahara vidékén már 10 000 éve felismertek és nagyra értékeltek. Ismert hashajtó hatása. A termésben és a fiatal levelkben található bioaktív anyagok emésztést elősegítő, lágyító, nyugtató, gyulladásgátló, méregtelenítő és köptető hatásúak. A levelek a trigliceridekre gyakorolt hatásuk következtében hatékonyak a cukorbetegség kezelésében.

FELHASZNÁLÁSA

A fügét és a belőle előállított készítményeket általában renyhe bélműködés és emésztési zavarok estén ajánlják. Légúti panaszok esetén hatásos köptetőszer. A rügyeket gliceribe áztatják, és az így nyert kivonatot gyomorhurut kezelésére használják. Hagyományosan a füge tejnedvét (latex) külsőleg kiseb fájdalmak enyhítésére használják. Végezetül a gyümölcs enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést, és csillapítja a köhögést.

FIGYELMEZTETÉS!

A fügének nem ismert mérgező hatása, mindazonáltal fogyasztásakor figylemmel kell lenni hashajtó hatására.

ALKALMAZÁSA

BELSŐLEG
  • Légúti panaszok
Tinktúra: 50 cseppet keverjen el 1 pohár vízben; naponta 2 alkalommal.
Főzet: 80-100 g szárított fügét tegyen 1 liter forrásban lévő vízbe, hagyja 20 percig ázni, majd szűrje le. Napközben többször igyon belőle.
  • Gyomorhurut
A rügyeket áztassa glicerinbe, majd 75 cseppet keverjen el 1 pohár vízben reggel és este.

KÜLSŐLEG
  • Köhögés
Gargarizálás: a fenti főzettel napont kétszer gargarizáljon.

Ha tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr6213768260

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kavics 2013.10.13. 20:20:54

De jó dolgokat tudtam már megint meg!!! Van nekünk is egy fügefánk, fogom gyűjteni a levelét is.
Köszönöm!

Unknown 2016.10.31. 15:34:11

Üdvözletem! Nálam van 5 fa és csak most tudtam meg pár hónapja, hogy a leveléből lehet teát is készíteni. Csak azért kerestem rá a hatásaira mert a füge szüretnél a levelek sérülése után az a fehér nedv igen erős viszketést okoz.
A tea viszont egész kellemes a leveléből. Ezt úgy készítem, hogy először a friss levelet lemosom majd aszalóban hirtelen megszárítom. A teljesen száraz leveleket megszabadítom a szártól és teljesen porrá őrlöm. Az így kapott levélpor kis helyen sokáig megmarad. Mivel por állagú nem kell sokáig főzni elég felforralni vele a vizet. Aztán pár perc múlva leül az aljára és kész a tea. Remélem hasznos tanácsot adtam.
Gyula
süti beállítások módosítása