LIGETSZÉPE - Oenothera biennis
2011. december 21. írta: TothTimcsi

LIGETSZÉPE - Oenothera biennis

BIOLÓGIAILAG AKTÍV F-VITAMIN LEGGAZDAGABB FORRÁSA!

Népies nevei: csészekürt, kecsketubák, ligetéke, rapontikagyökér, idegen sárgaviola

Észak-amerikai eredetű, Magyarországon meghonosodott növény. A XVII. században jutott el Angliába, ahol "a király mindent gyógyító szere"-ként csodálták. A modern élelmiszeripar a múlt század hetvenes évei óta használja, a nyolcvanas évek óta az Egyesült Államokban, Japánban és Nyugat-Európában is kedvelt gyógynövény.

Megtalálható töltések mellett, ugarokon. Többnyire évelő, 1,5-2 m-re is megnövő lágyszárú növény. Levelei átellenesek, pálhásak, füzérszerű virágzata 2-3 cm-es vajsárga vagy aranysárga virágokból áll. Virágzás: június-szeptember. Termése 4 kopácsú tok, apró, szögletes, barnás-fekete magvakkal.
A virágzása pontosan akkor történik, amikor a Nap utolsó sugarai is eltűnnek a horizonton. Érdemes a néhány percig tartó nyílási folyamatot megnézni. Először a csészecimpák csapódnak hirtelen hátra, majd a szirmok többszöri hirtelen, gyors szaggatott mozdulatokkal kicsavarodnak és kiterülnek. A virág csak 1 napig "él", majd elhervad.

A ligetszépe gyógyító titka a növény érett magvaiból nyert olajban rejlik. Két létfontosságú, többszörösen telített zsírsav található benne: a linolsav és a gamma-linolénsav.

A linolsav, az esszenciális zsírsavak közé tartozik, F-vitaminként is emlegetjük. A szervezet önmaga nem képes előállítani, csak táplálék révén jut hozzá. A gamma-linolénsavat viszont a szervezet is létre tudja hozni, ha jelen vonnak a hozzávalók. A ligetszépéből nyert olajnak 72%-a linolsav, és 9%-a gamma-linolénsav, így ez a növény a biológiailag aktív F-vitamin leggazdagabb forrása.

A gamma-linolénsav egészségügyi haszna, hogy hozzásegíti a szervezetet a helyi hormonoknak tekinthető prosztaglandinok előállításához, mivel ezeknek forrása. A prosztaglandinok sok emberben nem képződnek kielégítő módon. Ennek oka lehet genetikai adottság, tápanyag hiány, illetve egyéb más tényező.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslata szerint, felnőtteknél a naponta bevitt kalória 3 %-át, szoptatós anyák és gyermekek esetében 5%-át telítetlen zsírsavaknak kell kitenniük. Például olyanoknak, mint ami a ligetszépében található.
A telítetlen zsírsavak antioxidáns tulajdonságúak, semlegesítik a test számára káros szabadgyököket, illetve gátolják azok keletkezését.

A parlagi ligetszépe hatóanyagai:
  • linolsav (72%)
  • gamma-linolénsav (GLA) (9%)
  • olajsav- és palmitinsav-trigliceridek 
  • Felhasználható részei:
  • levele (Oenotherae herba),
  • magból kinyert zsíros olaj (Oenotherae biennis oleum),
  • ritkábban a virágos hajtás (Oenotherae herba),
  • gyökere (Oenotherae radix)
Felhasználásának módjai:
  • hidegen sajtolt magolaj
  • szirup
  • élelmiszer
Olaj: A ligetszépe magból nyert olajnak mintegy 72%-a esszenciális linolsav, 9%-a pedig gamma-linolénsav. Belsőleg: naponta 2 ml (1 mokkáskanálnyi). Külsőleg: Test és arcápoló krémekbe keverve vagy vizes kézzel töményen a bőrbe masszírozva a ligetszépe olaj rendkívül hamar beszívódik, bőrünk bársonyosan selymes és friss lesz a használat után.
Szirup: Gyökeréből erősítő, roboráló, hurutoldó, köhögés elleni szirup készíthető a következő módon: 2-3 megmosott és hámozott gyökeret 1 cm-es darabokban, pár szegfűszeggel kevés vízben puhára főzünk. Fatörővel jól áttörjük, majd leszűrjük. Mézzel ízesítve kortyonként fogyasztjuk el. Az indiánok a vaskos karógyökerét télen szárítva ették.
Élelmiszerként: Magját a szezámmaghoz hasonlóan péksüteményre süthetjük, desszertekben keverhetjük. Levest, salátát készíthetünk belőle.

A LIGETSZÉPE ÉLETTANI- ÉS GYÓGYHATÁSAI
A ligetszépe napsárga virág
  • Nőgyógyászati problémák:
Enyhíti a PMS (premenstruációs szindróma), menstruáció, endometriózis okozta kellemetlen tüneteket.
A ligetszépe olajban található GLA enyhíti a menstruációs görcsöket, mivel gátolja a menstruáció alatt a prosztaglandinok termelését.
Segít továbbá a menstruáció előtt jelentkező kellemetlen tünetek enyhítésében (pl. ingerültség, puffadás, mellfeszülés, szénhidrátéhség, stb.) és az endometriózis okozta gyulladások mérséklésében.
A mellek szöveteinek megóvására is kitűnő szer, mivel a ligetszépe olaj tartalmaz olyan esszenciális zsírsavakat, melyek támogatják a jód felszívódását, ami igen alacsony lehet a cisztás mellű nőknél.
Csökkenti a mellben, méhben, valamint a petefészekben beindult rendellenes sejtszaporulatot.
  • Ízületi panaszok:
Csökkenti az ízületi fájdalmat és az ízületi gyulladást. Számtalan tanulmány mutatta ki már, hogy a GLA tartalmú táplálék kiegészítők hatásosan csökkentik az ízületi fájdalmakat és megbetegedéseket.
Reumás fájdalom csillapítására. Egyes betegeknél a ligetszépe olaj enyhíti a reumás ízületi gyulladással járó fájdalmat. A legjobb Omega-3 zsírsavakkal együtt alkalmazni (olajos húsú ha­lak, lenmag és kiegészítők fogyasztásával juthatunk hozzájuk).
Csökkenti a cukorbetegség okozta stresszt:
Kutatások igazolták, hogy a ligetszépe magolaj megakadályozza, vagy egyes esetekben akár vissza is fordíthatja a stressz okozta kellemetlen tüneteket, amelyek gyakori velejárói a cukorbetegségnek.
  • Bőrproblémák:
Enyhíti az ekcémás tüneteket. Egyes esetekben az ekcéma akkor fejlődik ki, mikor a szervezet nem képes az étkezéssel bevitt zsírokat GLA-vá alakítani. Ezért ha táplálék-kiegészítő formájában juttatjuk szervezetünkbe a GLA-t, az sokat segíthet a viszketés, húzódás, hámlás enyhítésében. Sok ekcémában szenvedő beteg számolt be arról, hogy a ligetszépe olaj rendszeres szedésével 3-4 hónap alatt enyhíthet a viszketésen, csökkenteni tudta szteroidos krémeknek alkalmazását (melyek gyakran kellemetlen mellékhatásokkal járnak).
Kiváló az akne és a rozácea kezelésére. Azáltal, hogy leoldja a szébumot (ami az aknés betegek esetében megvastagodott olajos réteget jelent), a ligetszépe olajban található zsírsavak megakadályozzák a pórusok eltömődését. Az olajban található esszenciális zsírsavak pedig csökkentik a rozáceával járó gyulladásos tüneteket, kontrollálják a sejtek tápanyag felhasználását, és a prosztaglandin termeléssel pedig stimulálják a vérerek összehúzódását.
  • További alkalmazások:
Hatásos a Scelorsis multiplex okozta károsodások enyhítésében. A ligetszépe olajban található hatalmas mennyiségű zsírsav hatásos a Sclerosis multiplexel járó gyulladások csökkentésében. A zsírsavak továbbá hosszú távon alkalmazva támogatják az idegek egészséges fejlődését.

Enyhíti az Alzheimer-kórral kapcsolatos memóriazavarokat. Azáltal, hogy serkenti az idegimpulzusok átadását, a ligetszépe olaj hatékonyan alkalmazható az Alzheimer-kór gyógyításában.

Táplálja a körmöket, fejbőrt és a hajat. A ligetszépe olajban található számtalan fajta zsírsav nem csak azt akadályozza meg, hogy körmünk betörjön, vagy repedezzen, hanem általános állapotukat is nagyban javítja. Ráadásul ezek a zsírsavak a fejbőrt és a hajat is táplálják, így sokféle haj- és fejbőrprobléma kezelésére is alkalmas.

Blokkolja az alkoholelvonási tüneteket. Hasznos lehet az alkoholisták ivásról való leszoktatásában is. Mivel az alkohol megakadályozza a linolsav átalakítását gamma-linolénsavvá, az alkoholisták esetében a prosztaglandin El szintje csökken a szervezetben, ami pedig depresszióhoz vezet. A depresszió viszont ismét az ivás folytatására ösztönöz. Azzal, hogy a ligetszépe olaj csökkenti a depressziót, közvetve az ivás iránt érzett vágyat is mérsékli. Ismert tény továbbá, hogy az alkohol a májat és a vesét is károsítja, a ligetszépe olaj viszont az alkohol okozta enzimblokádot megakadályozva, bizonyos fokú védelmet jelent ezeknek a szerveknek.

Gátolja a vérlemezkék összetapadását, javítja a koszorúér keringését.Szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében. véd a szívbetegségek, az agyvérzés, a magas vérnyomás kialakulása ellen, mérsékli a vérrögök képződésének esélyét.
Krónikus kandidázis (gombás fertőzés) esetén a hüvelyt belülről bekenni olajjal, naponta vagy minden másnap megismételni legalább 10-szer. Méhszájsebnél átitatott tampont helyezzük fel éjszakára 20 napig.

A ligetszépe, mint gyógynövény szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása):
  • levendula (Lavandula angustifolia)
  • palástfű (Alchimilla vulgaris)
  • kukorica (csíra) (Zea mays)
  • cickafarkfű (Achillea millefolium)
  • kakukkfű (Thymus vulgaris) 
ÉRDEKESSÉG

Laboratóriumi állatkísérletek során a kutatások a következőket állapították meg:
  • csökkentette a mellrák növekedésének ütemét,
  • csökkentette a trombózis veszélyét,
  • megakadályozta az ízületi gyulladások kifejlődését.
A Különleges 1 napig virágzó
ligetszépe
FIGYELMEZTETÉS!

A ligetszépe olaj alkalmazása általában biztonságos. Időnként azonban enyhe mellékhatásokkal, például fejfájással, mérsékelt gyomorpanaszokkal vagy puffadással járhat. Ezek előfordulási valószínűsége terhesség alatt fokozódik, ezért ne használjuk eb­ben az időszakban, sőt még a szoptatás alatt sem.

A ligetszépe­ olaj gátolhatja a véralvadást - ne szedjük olyan gyógyszerekkel együtt, amelyek rendelkeznek ugyanezzel a hatással, nehogy megnöveljük a véraláfutások kialakulásának vagy a nehezen csillapítható vérzésnek a kockázatát.

A ligetszépe gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata! 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr6513768324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása