MEDVEHAGYMA - Allium ursinum
2011. július 02. írta: TothTimcsi

MEDVEHAGYMA - Allium ursinum





Népies nevei: sásihagyma, poszhagyma, vadfokhagyma, sarima, kígyóhagyma, salamás, sajamás, cigányhagyma, poroszhagyma, erdei fokhagyma, boszorkányhagyma.

A medvehagyma (Allium ursinum) - az egyszikűek (Liliopsida) osztályának, spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe, a hagymafélék (Alliaceae) családjába tartozó faj. A növény a nevét onnan kapta, hogy amikor a medve felébredt téli álmából csak ezt az egy növényt fogyasztja, mivel a téli alvás alatt a szervezetében felhalmozódott salakanyagokat kitakarítja. Ilyenkor az emberre teljesen veszélytelen az állat, mert minden erejével arra törekszik, hogy megszabaduljon toxikonjaitól. A medve a hagymához patakok vizét fogyasztja nagy mennyiségben. Gondoljunk csak arra, hogy amikor az ember hagymát eszik mekkora vízigénye támad.

Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető, 25-30 cm magas, hófehér virágú, évelő növény. Március végén, április elején jelennek meg a föld felett hosszúkás, ívesen visszahajló levelei. Fehér virágai április-májusban nyílnak. A hagyma hosszúkás-tojásdad alakú. Emberi fogyasztásra a zöld részek és a hagyma alkalmazható. Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése. A természetes hazai medvehagyma állomány védelméért érdemes egy-egy tőről csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad. Egy-egy hagyma kertben történő elültetésével és a növény termesztésével változatosabbá tehetjük megszokott ételeink ízét, zamatát.

Magyarországon a következő gyűjtőhelyeken található meg tömegesen a medvehagyma: Bakony, Gerecse, Mecsek, Orfű környéke, Misina déli lejtője, Martonvásár környéke. A védett területeken engedéllyel gyűjthető növény. Mindenképpen virágzás előtt gyűjtsük, mert virágzáskor a növény mérgező. Tavasszal leveles szárát, ősszel hagymáját gyűjthetjük.


HATÓANYAGAI: Allicin a fő hatóanyaga, ezenkívül allinázt, ajoent, metil-allil-triszulfidot, adenozint, flavonoidokat, cisztent, foszfolipideket, béta-szitoszterint, növényi szteroidokat és klorofillt tartalmaz. Vitaminok közül A-, B1-, B2-, C-, és niacint, ásványi anyagok közül magnéziumot, nagy mennyiségű vasat (20x több vas van benne, mint a fokhagymában), cinket, mangánt, kalciumot, szelént.


A medvehagyma gyógyászati célra felhasználható részei:

- Száras levele (Allii ursinum flos)
- Hagymája (Allii ursinum bulbi)

ALKALMAZÁSI MÓDJAI:

- Friss préselt lé
- Tea
- Tinktúra
- Borogatás, lemosás
- Élelemként
- Medvehagyma méz

Friss préselt lé - A tavasszal gyűjtött friss leveles szárat gyümölcs centrifugával kipréseljük és levéből  5 cl -t kefirbe vagy valami más lébe belekeverve fogyasztjuk.

Tea - A szárított medvehagyma leveleket (1-2 evőkanál) 3-4 dl vízzel leforrázzuk, letakarjuk, 5-10 percig ázni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Napi 2-3 csésze az ajánlott adag.

Tinktúrából napi 12-16 csepp a dózis, érdemes reggel bevenni. Noha nincs olyan kellemetlen csípős hatása mint a fokhagymának, mégis érdemes 1-1 ½ dl vízbe csepegtetni. A tinktúra előnye, hogy egész évben rendelkezésünkre áll.

Külsőleg a medvehagyma teájából készült borogatások és lemosások hozhatnak eredményt bőrgombák esetén.

Élelemként a friss leveleket lehet felhasználni levesek, mártások, húsok stb. elkészítéséhez (noha hő hatására  a hatóanyagok egy része elvész).

Medvehagyma méz: Magyarországon is immár beszerezhető bio-medvehagyma méz (250 gr. kb.  6-800.-Ft)


Tavaszi, friss
medvehagyma szönyeg
A medvehagyma élettani és gyógyhatásai betegségcsoportok szerint:


Szív és keringési betegségek

A medvehagyma az egyik legerősebb vértisztító növény, gátolja a vérrögképződést, csökkenti a vérzsír szintjét beleértve a koleszterin és triglicerid szintet is. Javítja a memóriát, mivel tisztítja a hajszálereket is. Tartósan alkalmazva csökkenti a vérnyomást, mert képes feloldani az érfalak lerakódásait (főképp időskori magas vérnyomás esetén). A medvehagyma serkenti a vérképzést, magas vastartalma miatt vérszegénység esetén is bevált növény. Hatékonyan csökkenti a koszorúerek lerakódásait, így használatával csökkenthető a szívinfarktus veszélye.


Húgyúti szervek betegségei

Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, serkenti a vizelet kiürülését. Kimossa a vese- és hólyaghomokot illetve az apróbb köveket. Fertőtlenítő hatással van az egész húgyúti rendszerre. A vizeletben, így a vesékben, hólyagban lévő baktériumokat és vírusokat elpusztítja és „immunizálja" az altesti szerveket, különösen hatékony felfázásos tünetek enyhítésére és felszámolására.


Emésztőrendszer betegségei

A medvehagyma szó szerint kitakarítja a májat, az epét, a gyomrot és az egész béltraktust. Bélfertőtlenítő hatású, bélgombák ellen (candida, criptococcus, trichophyton, epidermaphyton, microsporium) klinikailag is bizonyítottan hatásos. Elűzi a bélférgeket még az orsógilisztát is. Krónikus étvágytalanságon is segíthet, mivel serkenti az egész emésztőtraktust. A medvehagyma kettős hatású gyógynövény, mivel krónikus hasmenés (idegi vagy fertőzés eredetű) és szorulás ellen is hatékony „gyógyszer". Enyhíti az un. ideges emésztés tüneteit (fájó gyomor, has, belek). Serkenti a bélrendszer nyiroksejtjeit, ezáltal elősegíti a könnyebb kiválasztást. Egyes tudományos kutatások az időskori leukémia elleni hatékonyságát igazolták. A medvehagyma alkalmazása elősegíti a tápanyagok hatékonyabb felszívódását.


Felső légúti betegségek

A növény használata csökkenti a felső légúti megbetegedések - pl. influenza, megfázás - kockázatát. Különösen alkalmas az időskori hörghurut váladékainak felszabadításában és eltávolításában. A medvehagyma az antibiotikumos kezelések egyik fő kiegészítője lehet. A medvehagyma - mivel gátolja a vérrögképződést - csökkenti a tüdőembólia kialakulásának kockázatát. A növény segíthet az un. nehézlégzés oldásában is. Különösen ajánlott azok számára, akik toxikus anyagokkal dolgoznak pl. festők, fodrászok, bányászok, útépítők ill. nagyvárosi lakosok. A medvehagyma képes a szervezetben felhalmozódott ólmot és más nehézfémeket eltávolítani. Különösen ajánlatos medvehagyma kúrát tartaniuk a dohányosoknak ill. vegyi anyagokkal foglalkozó embereknek.


Bőrbetegségek

Akkut és krónikus bőrbetegségek egyik kiinduló pontja a belek elgombásodása és a toxikus anyagok felhalmozódása. A medvehagyma alkalmazásával szépen kitisztul a tisztátalan arcbőr, a pattanásos, sömörös, korpás bőr. Borogatásként a bőrön jelentkező gombás fertőzések ellen is hatásos. Gyulladásgátló hatása miatt sebek gyógyulásában és az égető, viszkető bőr esetében is enyhülést hozhat.


Nőgyógyászati betegségek

A változókori tüneteket (izzadás, hőhullám stb.) nagymértékben csökkenti. Fiatalabb nők esetében emeli a libidót, növeli a nemi vágyat és gyógyítja (belsőleg fogyasztva) a hüvelyi gombásodást és hüvelyfertőzéseket. A medvehagyma kedvezően befolyásolja az optimális női hormonháztartás fenntartását. Késlekedő, kimaradt menstruációt viszonylag gyorsan helyreállítja, ugyanakkor csökkenti az erős vérzést a ciklus alatt.


Egyéb betegségek

A hagymafélék, különösképpen a medvehagyma gátolja a korai csontritkulást, lassítja a kórfolyamatokat és bizonyos tekintetben hatóanyagai révén csontépítő hatású is (tartós alkalmazás esetén). A növény nemcsak az ideges béltraktust, hanem a szervezet idegrendszerét is nyugtatja.
A medvehagyma - orvosilag is igazoltan - kiváló immunerősítő, tonizáló gyógynövény.
A férfiak esetében a növény béta-szitoszterin tartalma miatt hatékony szer prosztatagyulladás és jóindulatú prosztatanagyobbodás kezelésében.
Még nem teljesen bizonyított, de az eddig elvégzett klinikai vizsgálatok a növény vércukorszintet csökkentő hatásáról számolnak be. Ehhez azonban tartós alkalmazás szükséges.


A medvehagyma gyógynövény-szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása): 

- Máriatövis (Silybum marianum)
- Nagy csalán ( Urtica dioica)
- Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
- Vizitorma (Nasturtium officinale)
- Fűszerpaprika (Capsicum annuum)

Enyhe vérlemezke- (trombocita) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedés esetén kérje ki kezelőorvosa tanácsát!


A növekedő medvehagyma
A medvehagyma gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogykincs-tar.blog.hu/api/trackback/id/tr2813768492

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása